Magazyny energii

Czy można magazynować energię elektryczną?

21 Lipiec 2023

Wyjaśniamy, czy można magazynować energię elektryczną wytworzoną dzięki OZE? Odnawialne źródła energii mają istotny udział w zapewnianiu prądu niezbędnego w przemyśle oraz na użytek odbiorców indywidualnych. W głównej mierze dotyczy to osób pozyskujących energię z paneli fotowoltaicznych, zarówno tych montowanych na dachu, jak i instalowanych w gruncie. Coraz częściej stawia się również na przydomowe elektrownie wiatrowe, które w ostatnich latach mają rosnący udział w generowaniu energii elektrycznej. Osoby decydujące się na założenie paneli fotowoltaicznych, czy przydomowych wiatraków poszukują sprawdzonych informacji, czy można magazynować energię elektryczną? Dlatego przygotowaliśmy wpis, który pomoże dokładnie wyjaśnić te kwestie. Zachęcamy zatem do lektury.

W jaki sposób magazynuje się energię elektryczną?

Ilość zużytej energii elektrycznej zmienia się w ciągu doby, a nawet w zależności od pory roku. Takie wahania odnoszą się również do poziomu generowanej energii. W przypadku paneli fotowoltaicznych wpływ na to mają słoneczne dni, w których mamy do czynienia z promieniowaniem o dużym natężeniu, dlatego największą ilość energii uzyskujemy głównie w okresie letnim. Często mamy jednak do czynienia z nadwyżką energii, czyli sytuacją, gdy ilość uzyskanej energii przewyższa możliwości jej wykorzystania. Warto się jednak zastanowić, czy można magazynować energię elektryczną pozyskaną w taki sposób? Można i w tym celu wykorzystuje się akumulatory pozwalające na zmagazynowanie konkretnej ilości energii. Istnieje również możliwość podpięcia na przykład paneli fotowoltaicznych do tak zwanego systemu on-grid, czyli do sieci elektrycznej. Wtedy jednak zachodzi konieczność „podzielenia się” z uzyskaną energią z zakładami energetycznymi. Istnieje również możliwość stworzenia systemu off-grid, który wymaga zastosowanie wysoce wydajnych akumulatorów do gromadzenia nadwyżki energii. Dzięki temu z firmami energetycznymi nie musimy dzielić się wygenerowaną energią.

Czy można magazynować energię elektryczną wytworzoną z różnych źródeł?

Na użytek indywidualny przeważnie wykorzystuje się magazynowanie energii uzyskanej ze słońca i w dalszej kolejności z wiatru. Wykorzystuje się tutaj akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe, litowo-jonowe lub kwasowo-ołowiowe. Warto wspomnieć, że można magazynować energię elektryczną uzyskaną z dużych zbiorników wodnych, a nawet z rozpadów jądrowych – są to jednakże rozwiązania przemysłowe. W naszym kraju największy udział wśród odbiorców ma jednak magazynowanie energii pozyskanej ze słońca.