Pompy ciepła

Co lepsze - pompa ciepła czy bufor? jakie zalety?

21 Lipiec 2023

Na początku warto wspomnieć, że pompa ciepła zużywa trzykrotnie mniejszą ilość energii elektrycznej, niż grzałka w buforze. Oznacza to, że jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna. Co istotne to fakt, że pompa ciepła jest rozwiązaniem o wysokiej efektywności, które wykorzystuje odnawialne źródła energii. Są one ekologiczne i niewyczerpalne. Kiedy mowa o buforze, możemy wspomnieć, że dla domu 150 m2 konieczne będzie roczne zapotrzebowanie na energię cieplną wynoszące 5 tysięcy kWh. Jeśli przyjmiemy, że cena z 1 kWh wynosi 0,60 zł, koszt ogrzewania tego typu urządzeniem w skali roku będzie wynosił około 3 tysięcy złotych. Znając te wartości, możesz oszacować, która technologia będzie dla Ciebie najlepsza.

Czy pompa ciepła może pracować bez bufora?

Pompa ciepła w niektórych sytuacjach może działać bez zbiornika buforowego. O konieczności jego zastosowania poinformuje Cię osoba odpowiedzialna za przygotowanie projektu instalacji. Zdecydowanie, jeśli w zamyśle fachowca pojawia się bufor, warto zdać się na jego wiedzę i doświadczenie. Taka technologia nie będzie wymagana w momencie, gdy dom jest energooszczędny, a podłogówka jest jedynym systemem ogrzewania, nie planujesz montażu dodatkowego źródła ciepła, natomiast pojemność instalacji jest wystarczająca. Projektant zdecyduje o montażu bufora, kiedy stosowane są tradycyjne grzejniki, w tym, jeśli współpracują one z ogrzewaniem podłogowym, jak również w sytuacji, w której podłączony jest kocioł na paliwo stałe, bądź też kominek z płaszczem wodnym.

Czym zastąpić bufor ciepła?

Kiedy już wiadomo, w jakich sytuacjach nie montuje się bufora ciepła, warto zastanowić się, czym go zastąpić. Wśród najczęściej wymienianych zamienników znajdziesz ogrzewanie podłogowe. Jest to także jedno z najpopularniejszych rozwiązań przy pompie ciepła. Jak najbardziej, może ona funkcjonować również z tradycyjnymi grzejnikami, jednak wtedy zbiornik buforowy jest już wymagany. Kiedy mowa o tego typu rozwiązaniach, należy wspomnieć, że będzie tu wymagana termomodernizacja domu. Obejmuje ona m.in. ocieplenie ścian, czy wymianę okien oraz drzwi. Ważne jest także uszczelnienie dachu. Tego typu postępowanie zagwarantuje maksymalnie efektywną pracę pompy ciepła, czego oczekuje każda inwestująca w nowoczesne ogrzewanie osoba.

Zaufaj specjaliście odpowiedzialnemu za dobór i montaż

Zachęcamy do pełnego zaufania osobie, która jest odpowiedzialna za dobór i montaż danego rozwiązania grzewczego. To dlatego, że specjalista weźmie pod uwagę wszystkie “za” i “przeciw”, dzięki czemu najlepiej dopasuje technologię do Twoich potrzeb. Zostanie uwzględniony także Twój nakład finansowy, czyli to, jaką kwotę możesz przeznaczyć na modernizację domu. Zarówno pompa ciepła, jak i bufor z grzałką elektryczną mają swoje zalety. Pamiętaj, że najważniejsze jest tutaj efektywne działanie, które w pełni zaspokoi Twoje potrzeby. Co istotne, dom powinien zostać dopasowany do wprowadzonych zmian w instalacji grzewczej. Oznacza to, że należy zadbać o jego ocieplenie i zapobiec niepożądanemu oddawaniu ciepła przez mury, okna, drzwi i dach.