Pompy ciepła

Czy pompa ciepła musi mieć fundament, jak powinien wyglądać?

21 Lipiec 2023

Jeśli chodzi o fundament pod pompę ciepła, jest on niezbędny w przypadku modelu powietrznego. Sam montaż takiego urządzenia grzewczego nie jest inwazyjny, ani też kosztowny, jednak trzeba pamiętać o tym konkretnym elemencie przygotowań do instalacji. Sam fundament jest szczególnie istotny w momencie, gdy decydujesz się na pompę ciepła typu split, składającą się z dwóch jednostek. Dobrą wiadomością jest to, że w przypadku urządzeń gruntowych i wodnych, tego typu prace nie są konieczne. Trzeba jednak zaznaczyć, że te rozwiązania mogą wiązać się z większym nakładem finansowym.

Jak powinien wyglądać fundament pod pompę ciepła?

Ważne jest to, by góra fundamentu równała się poziomowi 0 otaczającego gruntu. Ze środka warto poprowadzić rurę o średnicy 75 mm, służącą do odprowadzania skroplin. Powinna ona iść pionowo 80 cm w dół. Wówczas unikniesz zamarzania wody, która kapie z jednostki zewnętrznej na pochyłości. Istotne są także pozostałe elementy, takie jak wąż odpływu kondensatu, odpływ prowadzący do kanalizacji lub gruntu. Trzeba także dobrać odpowiednie miejsce montażu, którym może być ściana lub dach budynku, albo grunt tuż obok niego.

Co trzeba zrobić, decydując się na montaż na fundamencie pompy ciepła?

W przypadku montażu pompy ciepła na fundamencie należy podłączyć oraz zaizolować wąż odpływu kondensatu, a odpływ poprowadzić przez wykonany wcześniej przepust do kanalizacji, ewentualnie do gruntu poniżej strefy przemarzania. Jednostkę można zamontować na fasadzie budynku, jednak jest to raczej niepopularny sposób. Najczęściej w przypadku domów jednorodzinnych jednostki zewnętrzne umieszcza się na gruncie obok budynku. Za fundament mogą tu posłużyć betonowe bloczki fundamentowe. Urządzenie powinno znajdować się na wysokości 30-50 cm od ziemi, co odizoluje je od śniegu i zalegających liści. Ważne jest to, by fundament był wylany również bezpośrednio w miejscu instalacji.

Co z etapami montażu?

Instalację rozprowadza się jeszcze w stanie surowym budynku. To dlatego, że w momencie montażu pompy ciepła musi być już ona gotowa. To pokazuje, że cały proces należy odpowiednio zaplanować. We właściwym momencie trzeba podjąć stosowne kroki, w tym przygotować fundament, jeśli decydujesz się na urządzenie powietrzne. Z tego względu najczęściej na pompy ciepła stawiają osoby dopiero co budujące swoje domy. Mimo to warto wiedzieć, że możliwe jest zastosowanie takiego urządzenia w już istniejącym budynku, a nawet razem z tradycyjnymi grzejnikami. Wiąże się to jednak z najczęściej z koniecznością przeprowadzenia termomodernizacji. Jeśli nie chcesz instalować ogrzewania podłogowego, powinieneś wybrać pompę ciepła wysokotemperaturową. Na szczęście, mnogość możliwości dostępnych na rynku sprawia, że każda osoba zainteresowana rozwiązaniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii znajdzie technologię, która w pełni zaspokoi jej potrzeby.