Fotowoltaika

Fotowoltaika na gruncie

21 Lipiec 2023

Fotowoltaika na gruncie jest jednym ze sposobów instalowania paneli fotowoltaicznych. Zdarza się często, iż np. Z powodu niestandardowych skosów dachowych, czy dodatkowych elementów dachowych, jak np.  jaskółki, lukarny, itp. montaż paneli jest bardzo utrudniony i wówczas fotowoltaika na gruncie stanowi najlepsze rozwiązanie.

Niesłabnący popyt na panele fotowoltaiczne to wynik nie tylko zwiększonej świadomości ekologicznej i troski o środowisko, ale także ograniczenie zużycia energii elektrycznej ze źródeł zewnętrznych. Względy ekologiczne i ekonomiczne przemawiają za rosnącą popularnością fotowoltaiki także instalowanej na gruncie, nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w przestrzeni miejskiej, komercyjnej.

Możliwości montażu fotowoltaiki na gruncie

Kierując się wyborem lokalizacji dla fotowoltaiki na gruncie, należy uwzględnić kilka ważnych czynników. Podłoże pod fotowoltaikę na gruncie ma ogromne znaczenie. Luźne i piaszczyste podłoża spowodują, że panele będę zapadać się w gruncie. Montaż fotowoltaiki na gruncie możliwy jest najczęściej na dwa sposoby – poprzez umieszczenie prętów konstrukcji na głębokość około 1,5 m lub umieszczenie słupków na betonowej podstawie. Miejsce przeznaczone na fotowoltaikę na gruncie musi być odpowiednio wyeksponowane na działanie promieni słonecznych. Cień rzucany w ciągu dnia na poszczególne moduły może wyraźnie pogarszać funkcjonalność fotowoltaiki na gruncie, dlatego miejsce instalacji paneli powinno znajdować się w dalszej odległości drzew i zabudowań. O instalacji fotowoltaiki na gruncie należy pomyśleć przyszłościowo – czy roślinność i zabudowania sąsiedniej działki nie będą wpływać na działanie paneli. Największą efektywność fotowoltaiki na gruncie uzyskamy, gdy panele będą skierowane w stronę południową pod kątem 30-40°. Ogromny wpływ na ilość przetworzonej energii będą również miały pobliskie zanieczyszczenia, naniesione pyły czy spadające liście z drzew, dlatego należy dbać o regularne oczyszczanie paneli.

Fotowoltaika na gruncie to sposób na wykorzystanie nieużytków

Fotowoltaika na gruncie sprawdzi się w przypadku dużych połaci niewykorzystanego terenu. Panele fotowoltaiczne można umieszczać w większej odległości od siebie, zapewniając odpowiedni dostęp świeżego powietrza i chłodzenie instalacji. Aby panele wykazywały się największą efektywnością, należy co najmniej raz w roku podejmować się ich czyszczenia. Fotowoltaika na gruncie znacznie ułatwia utrzymanie paneli w czystości i wykonywanie przeglądów, ponieważ dostęp do nich jest znacznie ułatwiony. Na większej powierzchni działki można wykorzystać więcej paneli fotowoltaiki na gruncie, co przekłada się na większą ilość wytworzonej energii elektrycznej. Jeszcze większą efektywność można uzyskać przy wykorzystaniu fotowoltaiki na gruncie z modułami osadzonymi na obrotowych stelażach. Panele obracające się w jednej lub dwóch płaszczyznach pozwalają zmaksymalizować pochłanianie energii słonecznej, zwiększając tym samym ilość wytworzonej energii elektrycznej nawet o 30-45%.