Fotowoltaika

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna się wyłącza?

21 Lipiec 2023

Możemy wymienić cztery główne przyczyny powodujące, że instalacja fotowoltaiczna się wyłącza – skoki napięcia, awaria sieci, zbyt niska lub wysoka temperatura falownika oraz to, że panele nie pracują nocą, to jest, nie produkują energii z racji braku dostępu do słońca. Pierwsze trzy problemy wynikają z nieprawidłowości funkcjonowania mikroinstalacji, co oznacza, że należy jak najszybciej usunąć usterkę. Zachęcamy do tego, by zlecić prace serwisowe specjaliście, nie zajmować się nimi osobiście. Często trzeba też zawiadomić zakład energetyczny, który obniży napięcie, jednak trzeba pamiętać, że jest to tylko rozwiązanie tymczasowe.

Dlaczego wyłączają się panele fotowoltaiczne?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że panele fotowoltaiczne nie generują prądu po zmroku. Dlatego też wyłączają się w nocy, kiedy nie ma dostępu do promieni słońca, które stanowią odnawialne źródło energii, wykorzystywane do produkcji elektryczności. Takim zjawiskiem nie trzeba się martwić, jest to w zupełności normalne. W nocy będzie wykorzystywany prąd pochodzący z sieci energetycznej. Jeśli chcesz być całkowicie niezależny pod tym względem, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie fotowoltaika typu off-grid, która nadmiar energii przechowuje w akumulatorach, które następnie zasilają gospodarstwo domowe po zachodzie słońca.

Co zrobić, żeby fotowoltaika się nie wyłączała?

Fotowoltaika wyłącza się, gdy napięcie w instalacji jest zbyt wysokie, co mogłoby doprowadzić do jej uszkodzenia. Wówczas należy zgłosić problem do zakładu energetycznego, który obniży je w lokalnej sieci. Wówczas falownik przestanie się wyłączać. Co jednak jest tutaj istotne to fakt, że tego typu rozwiązanie jest tylko chwilowe. Docelowo niezbędna będzie modernizacja sieci w okolicy. Operator powinien wprowadzić zmiany w miarę szybko po uzyskaniu informacji o nieprawidłowości. Jeśli jednak zastanawiasz się, po co w takiej sytuacji wyłącza się instalacja fotowoltaiczna, wyjaśniamy, że dzięki temu chroniona jest nie tylko ona sama, ale też zasilane przez nią urządzenia użytku domowego.

Czy to normalne, że falownik wyłącza się w nocy?

Jak już wyjaśniliśmy, fotowoltaika nie pracuje w nocy. Dotyczy to również falownika, który dzięki temu nie pobiera energii z sieci, która zasila gospodarstwo po zmroku. Ważne jest to, że cała instalacja uruchomi się automatycznie, kiedy tylko na niebie pojawi się słońce, które znowu będzie mogło dostarczać energię potrzebną do generowania prądu. Tego typu rozwiązanie jest o tyle korzystne, że falownik nie marnuje mocy, która mogłaby wiązać się z większymi kosztami. Jego zasilanie przez panele fotowoltaiczne, wykorzystujące odnawialne źródła energii, jest bardziej ekonomiczne i po prostu tańsze. Niesie to ze sobą istotne zalety, z których skorzysta każdy użytkownik, nawet pomimo tego, że panele nie pracują w nocy.