Magazyny energii

Rodzaje magazynów energii przydomowych, przemysłowych

21 Lipiec 2023

Ustalając podstawowy podział na rodzaje magazynów energii możemy wyróżnić modele: przydomowe i przemysłowe. To pokazuje ich zastosowanie i jednocześnie przeznaczenie. W użytkowaniu domowym nie sprawdzą się opcje dedykowane firmom i odwrotnie. Dlatego to rozdzielenie jest jednym z bardziej intuicyjnych.

Jakie wyróżniamy rodzaje magazynów energii?

Możemy także wymienić rodzaje magazynów energii z podziałem na wykorzystane technologie. Do tej kategorii należą baterie elektrochemiczne, elektrownie szczytowo-pompowe, kinetyczne i pneumatyczne zasobniki energii, zasobniki wykorzystujące pompy ciepła, zasobniki skroplonego powietrza, super-kondensatory, ogniwa paliwowe, nadprzewodnikowe zasobniki energii oraz magazyny wodoru.

Warto wspomnieć, że te rodzaje magazynów, które dedykowane są dla firm, pracują z zupełnie inną, większą mocą. W każdym z dostępnych przypadków mowa jednak o gromadzeniu prądu bez konieczności podpięcia instalacji elektrycznej do sieci energetycznej, której w innym przypadku należy oddawać nadmiar wyprodukowanej energii.

Przydomowe magazyny energii

Ten rodzaj akumulatora wybierany jest głównie do współpracy z instalacją fotowoltaiczną. Panele wytwarzają prąd ze źródła odnawialnego – słońca, które jest niewyczerpalne i przy tym – ekologiczne. Akumulatory wykorzystuje się, gdy mamy do czynienia z fotowoltaiką typu off-grid, czyli niepodpiętą do sieci energetycznej. W takiej sytuacji całość wytworzonej elektryczności trafia do gospodarstwa domowego. Z tego powodu konieczne jest podłączenie magazynu energii, w którym będzie przechowywany jej niewykorzystany nadmiar. Wspomnianą nadwyżkę można później spożytkować, na przykład w nocy, kiedy panele nie mogą wytwarzać prądu.

Co wybrać?

To, jaki rodzaj magazynu energii sprawdzi się w danym miejscu, zależy od charakteru obiektu, do którego akumulatory mają zostać podłączone. To dlatego, że każdy z nich niesie ze sobą inne wymagania. W większych firmach dobrym rozwiązaniem będą kontenerowe magazyny energii, które mogą zasilić na przykład pomieszczenia z branży telekomunikacyjnej w przypadku awarii standardowego źródła prądu. Z kolei w domach prywatnych wystarczą mniejsze modele, których praca powinna trwać około kilkunastu godzin przeciętnego użytkowania. Warto zaznaczyć, że nadmiar energii jest wykorzystywany w momencie, gdy fotowoltaika nie pracuje, czyli przede wszystkim po zmroku.