Magazyny energii

Przemysłowe magazyny energii - po co są, czy się opłacają?

21 Lipiec 2023

Przemysłowe magazyny energii mają to samo zadanie, co rozwiązania dla gospodarstw domowych, czyli przechowywanie nadmiaru wyprodukowanego przez fotowoltaikę prądu. Z tą różnicą, że są dedykowane firmom, których zapotrzebowanie na elektryczność znacznie różni się od tego, jakim cechują się prywatni użytkownicy. Dlatego też przemysłowe modele muszą mieć większą pojemność. Dzięki gromadzeniu prądu nie trzeba oddawać, a później pobierać go z sieci, co oznacza, że całość, jaką wygeneruje instalacja, zostaje spożytkowana przez przedsiębiorstwo.

Czy przemysłowe magazyny do gromadzenia energii się opłacają?

Przemysłowe gromadzenie energii pozwala na zredukowanie kosztów związanych z wykorzystaniem elektryczności. To dlatego, że całość prądu wygenerowanego przez panele fotowoltaiczne zostaje spożytkowana przez firmę. Dzięki magazynom niepotrzebne jest przekazywanie nadmiaru energii operatorowi i późniejsze pobieranie elektryczności, kiedy fotowoltaika nie może pracować. Trzeba zaznaczyć, że w przypadku instalacji on-grid, czyli podpiętej do sieci, można odkupić prąd za znacznie niższą cenę, jednak nadal trzeba za niego płacić. Rozwiązanie typu off-grid, które wykorzystuje przemysłowe magazyny energii to sposób na uniknięcie tych kosztów.

Przemysłowe magazyny energii to akumulatory grodzące wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną prąd. Kiedy panele nie mogą pracować, co ma miejsce przykładowo w nocy, elektryczność, którą wygenerowały za dnia, może zostać wykorzystana. Wówczas nie trzeba odkupować jej od operatora. Oznacza to, że przemysłowe magazyny energii gwarantują przedsiębiorstwu pewną niezależność względem produkcji i wykorzystania prądu. Z tego punktu widzenia możemy uznać je za bardzo opłacalne dla firm, które już korzystają ze źródeł odnawialnych.

Czy trzeba korzystać z magazynów energii?

Co warto podkreślić, nie trzeba korzystać z przemysłowych magazynów energii. Jeśli firma uważa to za bardziej komfortowe, może podpiąć fotowoltaikę do sieci energetycznej i przesyłać do niej nadmiar wygenerowanego prądu, a później pobierać jego część po obniżonej cenie. Jeśli jednak zależy Ci na większej niezależności, przemysłowe magazyny energii mogą okazać się dla Twojej działalności gospodarczej znacznie lepszym wyjściem. Dla przykładu dobrym miejscem na ich zastosowanie są biurowce i zakłady produkcyjne, które mogą dzięki nim zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd z sieci w czasie szczytów taryfowych. Z kolei serwerownie mogą wykorzystać przemysłowe magazyny energii jako awaryjne źródło zasilania. Warto wspomnieć o tym, że tego typu technologia zmniejsza ślad węglowy, co przekłada się na działania proekologiczne.

Szerokie pasmo zastosowania

W przypadku przemysłowych magazynów energii możemy mówić o szerokim paśmie zastosowania. Dla niektórych firm będzie to idealne źródło prądu, które pozwoli na niemal całkowitą niezależność. Z kolei w innych branżach magazyny staną się ratunkiem na wypadek przerw w dostawie prądu płynącego od operatora. Wiele zależy od zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa na zasilanie. W przypadku magazynów energii na przemysłową skalę mamy do czynienia z redukcją kosztów prądu, co przekłada się na opłacalność takiego rozwiązania.