Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne dwustronne budowa, działanie, wydajność

21 Lipiec 2023

Panele fotowoltaiczne dwustronne różnią się od standardowych ogniw tym, że mają dwie strony aktywne, które absorbują energię słoneczną. Ta cecha sprawia, że są o wiele bardziej wydajne, niż typowe modele mono-facial. Panele fotowoltaiczne dwustronne produkują więcej prądu, toteż jest to idealne rozwiązanie dla osób, których zapotrzebowanie jest pokaźne. Ogniwa z rodzaju bifacial pozwalają na uzyskanie wyraźnie widocznej dodatkowej dawki energii elektrycznej.

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne dwustronne?

Panele fotowoltaiczne dwustronne wyróżniają się warstwą aktywną umieszczoną z przodu i tyłu ogniwa. Z obu stron zbudowane są ze szkła hartowanego. Tylną warstwę folii ochronnej – zwanej “Backsheet” – zastępuje się szkłem hartowanym lub innym tworzywem, które przepuszcza światło. Taka budowa paneli fotowoltaicznych dwustronnych pozwala na absorpcję promieni słonecznych z dwóch stron i uzyskanie większej ilości energii elektrycznej, którą można spożytkować w gospodarstwie.

Panele fotowoltaiczne dwustronne - konfiguracje przepływu elektronów

W przypadku paneli fotowoltaicznych dwustronnych możliwe są trzy konfiguracje przepływu elektronów, które zależą od budowy komórek bifacjalnych ogniw. Mowa tu o p-PERC opartych na bazie typu p oraz o strukturze komórek p+ – p – n+. Kolejne to n-PERC na bazie typu n, o strukturze komórek p+ – n – n+, a także heterozłącze krzemowe (Si). Ostatnie jest ogniwem, w którego wnętrzu znajdują się cienkie warstwy krzemu amorficznego.

Wydajność paneli fotowoltaicznych dwustronnych

Badania wykazały, że panele fotowoltaiczne dwustronne mają wydajność o 25% większą w punkcie szczytowym, niż modele jednostronne. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów produkcji energii, którą wykorzystuje się w gospodarstwie. Warto wspomnieć o trzech możliwościach montażu paneli fotowoltaicznych dwustronnych względem słońca – pionowym wschód-zachód, standardowym w stronę południa i na trackerze, czyli jednoosiowym systemie nadążnym. Ważne jest również podłoże – bardziej płaska powierzchnia zapewni najlepszą wydajność, ponieważ do paneli fotowoltaicznych dwustronnych trafi więcej światła. Należy wziąć pod uwagę także współczynnik albedo, czyli zdolność odbijania światła przez powierzchnię. Jego najwyższym poziomem charakteryzuje się śnieg, beton malowany na biało, biała membrana dachowa.

Powierz montaż fotowoltaiki specjaliście

Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie montażu paneli fotowoltaicznych dwustronnych osobie doświadczonej, która doskonale zna się na swojej pracy. Specjalista dobierze m.in. wielkość całej instalacji, która najlepiej zaspokoi Twoje zapotrzebowania na prąd, uwzględniając zapas energii. Ponadto, ustali jakie miejsce będzie najlepsze do montażu paneli fotowoltaicznych dwustronnych. Istotna jest również regularna kontrola ogniw, która potwierdza nie tylko ich skuteczność w produkcji prądu, ale też bezpieczeństwo dla użytkowników. Jest to aspekt, który zdecydowanie warto rozważyć przy okazji inwestycji.