Pompy ciepła

Na czym polega energia geotermalna, co to jest?

21 Lipiec 2023

Energia słoneczna ma wiele zalet. Jak już wspomnieliśmy, jest nieszkodliwa dla środowiska naturalnego, a jej źródło jest niewyczerpalne. Ponadto, energia słoneczna po okresie zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne zapewni Ci niezależność względem dostawcy prądu i tym samym – korzyści ekonomiczne. Ułatwieniem jest to, że taka konstrukcja może zostać objęta dotacją. Z tego powodu warto orientować się, czym jest energia słoneczna. To rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność, dlatego można zauważyć stosowne instalacje nie tylko przy domach prywatnych, ale też w miejscach publicznych, których zarządcy cenią sobie niezależność i oszczędności.

Co to jest energia geotermalna?

Energia geotermalna to energia cieplna pochodząca z natury. Bywa nazywana także geotermiczną lub geotermią. Jednym z przejawów jej obecności są źródła termalne. To źródło odnawialne jest wykorzystywane w sześćdziesięciu czterech krajach, wśród których przodują Islandia i Filipiny. Jeśli chodzi o Polskę, dostarczanie ciepła przez instalacje geotermalne do systemu ciepłowniczego można spotkać w sześciu miejscach. Mowa tu na przykład o obszarze Podhala. To właśnie tam wykorzystuje się to, na czym polega energia geotermalna.

Jak uzyskuje się energię geotermalną?

Aby uzyskać energię geotermalną, w głównej mierze wykonuje się odwierty do zbiorników gorących wód geotermalnych. Mowa tu o otworze czerpalnym, z którego źródło jest pozyskiwane i drugim, którym wodę geotermalną po odebraniu ciepła wtłacza się z powrotem do złoża. To, na czym polega energia geotermalna, pozwala na dwojakie zastosowanie. Pierwszym jest wykorzystanie jej w centralnym ogrzewaniu, jako źródło energii cieplnej. Drugim z kolei do produkcji energii elektrycznej.

Zalety energii geotermalnej

To, na czym polega energia geotermalna, dostarcza użytkownikom pewnych korzyści. Warto wspomnieć o tym, że jest ona nieszkodliwa dla środowiska, czyli ekologiczna. Ponadto, elektrownie tego typu nie zaburzają krajobrazu. Złoża energii geotermalnej są lokalne, czyli mogą być wydobywane w niedalekim miejscu do tego, w którym będą wykorzystywane. Co więcej, są one dostępne zawsze, niezależnie od warunków pogodowych. Trzeba również wspomnieć o stosunkowo niskich kosztach eksploatacyjnych.

Wady energii geotermalnej

Geotermia ma też swoje wady, dlatego warto zestawić je wraz z atutami. To z pewnością da lepszy ogląd na opłacalność inwestycji. Energia geotermalna jest mało dostępna, a już eksploatowane złoża mogą się przemieścić. Jej efektem ubocznym jest ryzyko zanieczyszczenia atmosfery, wód powierzchniowych i głębinowych. Może stać się tak przez szkodliwe gazy i minerały. Koszty budowy instalacji są stosunkowo wysokie, a wykorzystywane rury mogą korodować. Warto wspomnieć także, że większość ciepłowni w Polsce wymaga dogrzewania zbyt chłodnej wody termalnej. Te aspekty warto poznać, przy zastanawianiu się, na czym polega energia geotermalna.

Warto poznać dwie strony medalu

Bez wątpienia, przy rozważaniach, na czym polega energia geotermalna, warto poznać jej zalety, ale też i wady. Trzeba jednak wspomnieć, że istnieją miejsca, gdzie przedsięwzięcia tego typu cieszą się powodzeniem i nie oddziałują negatywnie na środowisko naturalne. Za przykład może posłużyć tu Islandia, dla której gejzery są czymś charakterystycznym. Wykorzystuje się je jako źródło ogrzewania i ciepłej wody. Oprócz Islandii energia geotermalna bywa pozyskiwana i stosowana na szerszą skalę także w Filipinach i w Nowej Zelandii.