Mikroturbina wiatrowa

Mikroturbina wiatrowa - gdzie się sprawdzi?

Mikroturbina wiatrowa jest częścią konstrukcji przydomowej elektrowni wiatrowej. Jej moc sięga od 400W do 2000W. Co warte podkreślenia, taka inwestycja nie wymaga uzyskania pozwolenia. Mikroturbina wiatrowa 3kW wystarczy do zasilenia energooszczędnego oświetlenia w gospodarstwie oraz wspomoże działanie mniejszych sprzętów AGD. Dlatego jest doskonałym uzupełnieniem standardowego źródła prądu. Mikroturbina wiatrowa 5kW wystarczy do zaspokojenia potrzeb domu jednorodzinnego, w tym wsparcia centralnego ogrzewania.

Zobacz więcej:

W których regionach sprawdzi się mikroturbina wiatrowa?

Co ważne, mikroturbina wiatrowa wytwarza energię elektryczną podczas ruchów łopat wirnika. Oznacza to, że w przypadku, gdy pogoda jest bezwietrzna, nie będzie ona pełnić swojej funkcji. Dlatego warto sprawdzić mapę obrazującą, gdzie w Polsce panują najkorzystniejsze warunki dla mikroturbin wiatrowych. Mowa tu przede wszystkim o wybrzeży Morza Bałtyckiego, czyli pomorzu, jak również o Suwalszczyźnie.

Czy na mikroturbinę wiatrową potrzebne jest pozwolenie?

Na mikroturbinę wiatrową nie trzeba mieć pozwolenia. To, które inwestycje wymagają uzyskania zgody, jest regulowane prawnie. Pozwolenie jest potrzebne, gdy turbina wiatrowa ma moc przekraczającą 40kW, jej całkowita wysokość przekracza trzy metry, wykracza poza obrys budynku o ponad trzy metry lub ingeruje w konstrukcję dachu. Mikroturbina wiatrowa raczej nie przekracza wytyczonych parametrów. Warto jednak upewnić się, co do zaleceń jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.

Zobacz więcej:

Cena mikroturbiny wiatrowej

Cena mikroturbiny wiatrowej zależy od jej mocy. Warto pamiętać, że im jest ona większa, tym wyższy koszt inwestycji. Mimo to, dla pełnego zaspokojenia potrzeb, dobrze jest wybierać odpowiednią mikroturbinę wiatrową, także tę o wyższej mocy. Korzystne może okazać się wcześniejsze oszacowanie opłacalności inwestycji. To pomoże także we wcześniejszym rozeznaniu się w kosztach. Mikroturbina wiatrowa może pełnić funkcję wsparcia dla głównego zasilania elektrycznego lub też przejąć jego rolę. Wówczas również wzrośnie jej moc, a tym samym – cena. Warto jednak pamiętać, że odnawialne źródła energii mogą przynieść korzyści ekonomiczne przy dłuższym użytkowaniu.

Korzyści z inwestycji

Użytkowanie mikroturbiny wiatrowej może przynieść znaczne korzyści wynikające z inwestycji. Przede wszystkim warto zaznaczyć tu ekologiczność – odnawialne źródła energii nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Ponadto, mikroturbina wiatrowa może wspomóc lub zastąpić dotychczasowe źródło prądu. To daje znaczną dozę niezależności pod tym względem. Dużą wygodą jest także fakt, że mikroturbina wiatrowa nie wymaga uzyskania pozwolenia z Urzędu Gminy. Zwróć uwagę także na to, że w doborze jej mocy pomogą Ci specjaliści, dlatego zyskasz pewność, że będzie ona odpowiednia. Warto rozważyć wszystkie zalety mikroturbiny wiatrowej przed podjęciem się inwestycji, aby ocenić jej opłacalność.

Zobacz również:

INFOLINIA: 530 000 102