Pompy ciepła

Jakie źródło ciepła do starego domu?

21 Lipiec 2023

Jako źródło ciepła do starego domu, który został poddany termomodernizacji, doskonale sprawdzi się pompa ciepła. Możesz wybrać rozwiązanie, które jest odpowiednie do warunków, jakie spełnia Twój budynek. Wśród dostępnych opcji znajdziesz m.in. urządzenia grzewcze powietrzne lub gruntowe. Pamiętaj, że możliwe jest także grzanie ciepłej wody użytkowej, jednak wtedy trzeba to uwzględnić już na etapie dobierania technologii. Jeśli chodzi o konieczną termomodernizację, potrzebna będzie wymiana drzwi i okien oraz ocieplenie budynku. W zależności od wybranej pompy ciepła, a konkretnie tego, czy jest ona dostosowana do tradycyjnych grzejników, może być niezbędna ich wymiana na ogrzewanie podłogowe.

Jakie ogrzewanie w starym domu?

Alternatywnym, równie skutecznym ogrzewaniem do starego domu będzie piec na pellet. Jeśli jednak chcesz przejść na bardziej nowoczesne źródło ciepła, możesz zdecydować się na coraz popularniejsze pompy ciepła. Jak już wspomnieliśmy, trzeba będzie dostosować do nich ogrzewanie. Niektóre urządzenia tego typu działają w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami. Wówczas wystarczy ocieplić i uszczelnić budynek, co zminimalizuje koszty. Pamiętaj jednak, że większość pomp ciepła będzie wymagała montażu podłogówki. To wiąże się co prawda z większym remontem, chociaż jednocześnie łączy się z wielką efektywnością. Dlatego, jeśli planujesz większe zmiany w domu, zdecydowanie powinieneś rozważyć to rozwiązanie.

Jaka pompa ciepła do starego domu?

Skoro już wspomnieliśmy o tym, że warto wybrać pompę ciepła do starego domu, możemy wskazać teraz konkretne propozycje. Kiedy mowa o budynku przykładowo o 150 m2 powierzchni, trzeba uwzględnić konkretną moc urządzenia grzewczego, która zmienia się w zależności od powierzchni. Wyliczenia wyglądają następująco: 150 m2 x 30 W/m2 = 4,5 kW. Pamiętaj, że moc, która jest konieczna, zwiększy się w momencie, gdy będziesz planować grzanie ciepłej wody użytkowej. Przechodząc do naszej propozycji, zachęcamy do rozważenia pompy ciepła Panasonic Aquarea 5 kW All in One. Jej klasa energetyczna wynosi A+++ lub A++ dla układu z samymi grzejnikami. COP sięga powyżej 5. Zauważ, że ta opcja daje możliwości ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego, grzania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia. Jak widać, jest to naprawdę uniwersalne i praktyczne urządzenie.

Twoje zadowolenie jest najważniejsze

Najważniejsze jest to, żeby wybrane przez Ciebie urządzenie grzewcze było efektywne i tym samym – gwarantowało Ci zadowolenie z jego pracy. Dobrą wiadomością jest to, że w podjęciu decyzji pomoże Ci doświadczony fachowiec. Ważne jest także to, by montażem dowolnej pompy ciepła zajął się specjalista. To da Ci stuprocentową pewność, że cały proces został przeprowadzony tak, jak trzeba. Zauważ, że inwestycja w odnawialne źródła energii, z których korzysta tego typu urządzenie grzewcze, są niewyczerpalne i ekologiczne. Możliwe jest wykorzystanie powietrza, gruntu lub wody, dzięki czemu każdy z łatwością dopasuje technologię do swoich potrzeb, co jest ogromną zaletą.