Pompy ciepła

Jaki minimalny zład wody do pompy ciepła?

21 Lipiec 2023

Jeśli mówimy o minimalnym zładzie wody w pompie ciepła mamy na myśli bufor, czyli zbiornik, w którym gromadzona jest woda do zasilenia centralnego ogrzewania w różnej formie, np.: grzejniki, ogrzewanie podłogowe. W buforze tym gromadzona jest woda i ciepło, które w razie potrzeby transportowane jest do instalacji grzewczej. Jest to tzw. magazyn ciepła.

Dlaczego warto mieć zbiornik buforowy? Dlaczego minimalny zład wody jest konieczny?

Samo posiadanie zbiornika buforowego nie jest obligatoryjnym elementem instalacji, acz może przyczynić się do jej lepszego funkcjonowania, dłuższej żywotności sprężarki i uchroni nas przed nieprawidłowościami.

W każdej instalacji z pompą ciepła koniecznym jest bowiem zapewnienie tzw. minimalnego przepływu wody, która powinna przepływać przez instalację. Należy również dodatkowo zapewnić odpowiednią różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem, a powrotem.

Jeśli nie zapewnimy powyższego może dojść do tzw. taktowania pompy, czyli jej zbyt częstego włączania/wyłączania w krótkich odstępach czasu. Wpływa to wprost na zużycie się sprężarki oraz na poziom zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła.

Jak wyliczyć minimalny zład wody w pompie ciepła?

Ogólna zasada mówi, że na każdy 1 kW mocy pompy powinno przypadać minimum 10 litrów wody. Najczęściej minimalny zład wody jest wprost określany przez producenta pompy ciepła, wskazywany w parametrach technicznych. Im większa moc pompy ciepła tym większy minimalny zład wody w instalacji.

Zgodnie z powyższą zasadą dla pompy o mocy 10 kW, minimalny zład wody w układzie powinien wynieść 100 litrów. Należy zauważyć, że pompy inwerterowe z modulowaną mocą mogą mieć mniejszy zład – od 30 do 50 litrów w zależności od ich mocy.