Pompy ciepła

Jak uniknąć taktowania pompy ciepła i co to jest?

21 Lipiec 2023

Jednym ze sposobów na uniknięcie taktowania pompy ciepła jest zadbanie o to, by w instalacji grzewczej znajdowała się odpowiednia ilość wody. To zagwarantuje prawidłowe działanie urządzenia, co przyczyni się także do jego maksymalnej efektywności. Urządzenie grzewcze powinno działać w optymalnym czasie i w prawidłowej długości. Mowa tu o wartościach od 1800 do 2500 w ciągu roku. Oznacza to, że pompa ciepła nie powinna pracować bez przerwy. Wszelkie nieprawidłowości warto zgłosić do autoryzowanego serwisu.

Kiedy jest taktowanie pompy ciepła?

Warto wyjaśnić, co to właściwie jest taktowanie pompy ciepła i kiedy następuje. Otóż jest to sytuacja, w której urządzenie załącza się bardzo często i pracuje naprawdę krótko. Takie zjawisko może następować nawet kilkanaście razy w ciągu godziny. Zdecydowanie jest to nieprawidłowość, której należy zapobiegać. Jednym ze sposobów jest wspomniane już zadbanie o optymalną ilość wody w instalacji. W trakcie taktowania pompa ciepła dogrzewa do określonej temperatury zasilania, po czym gaśnie sprężarka. Przyczyną takiego zjawiska może być także problem z inwerterem.

Dlaczego pompa ciepła taktuje?

Jak już wyjaśniliśmy, pompa ciepła może taktować z racji nieodpowiedniej ilości wody. Innym powodem takiego zjawiska może być fakt, że inwerter ma za mały zakres oscylacji. Wówczas, gdy temperatura zewnętrzna rośnie powyżej pięciu stopni, ma on zbyt dużą moc jak na takie warunki. To pokazuje, jak istotne jest odpowiednie zaprogramowanie pompy ciepła. Wpływ na jej działanie ma także pogoda panująca za oknem, a konkretnie – temperatura otoczenia. Na szczęście, da się uniknąć taktowania urządzenia. Wówczas należy dopilnować jego optymalnego przystosowania do działania i tego, by nie funkcjonowało ono bez przerwy.

Ile razy dziennie powinna włączać się pompa ciepła?

Sprężarka pompy ciepła powinna uruchamiać się od dwóch do trzech razy na godzinę. Wówczas możemy mówić o stabilnej i najefektywniejszej pracy urządzenia, czyli o tym, na czym zależy każdemu, kto decyduje się na inwestycję. Twoją uwagę powinny przykuć wszelkie nieprawidłowości. Jeśli pompa ciepła włącza się częściej i pracuje krótko, oznacza to, że mamy do czynienia z taktowaniem. To coś, czemu chcemy zapobiec. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do jakości funkcjonowania technologii, możesz zgłosić się do fachowca, który ma doświadczenie w pracy z rozwiązaniami proponowanymi przez daną firmę.

Ile czasu powinno pracować urządzenie?

Pompa ciepła w skali roku pracuje pomiędzy 1800 a 2500 godzin. Takie wartości oznaczają, że działa ona prawidłowo, dokładnie tak, jak powinna. Chociaż same pompy ciepła są mało awaryjne, może okazać się, że któryś z elementów instalacji będzie wymagał naprawy. Trzeba jednak pamiętać, by w trakcie montażu i ustawiania technologii trzymać się zaleceń producenta. Dlatego tak ważne jest, by tą czynnością zajęła się osoba doświadczona. Podobnie sprawy mają się ze wszelkimi naprawami i regularnymi przeglądami.