Magazyny energii

Jak szybko ładuje się magazyn energii?

21 Lipiec 2023

Magazynowanie energii to sposób na większe uniezależnienie się od dostaw z sieci. Magazynowanie energii jest możliwe, jeśli w instalację fotowoltaiczną włączymy odpowiedni magazyn, tzn. akumulator – baterię litowo-jonową o znacznej pojemności (od 5kWh do 15kWh). Bateria ta ładowana jest przez fotowoltaikę nadmiarem, niewykorzystanej na bieżąco energii. W tym systemie – z udziałem magazynu energii – nadwyżki energii nie są przesyłane i oddawane do sieci, a gromadzone w ów akumulatorach.

Mechanizm działania magazynów energii

Zgromadzone nadwyżki są następnie wykorzystywane przez konsumenta, uwolnione z akumulatora w cyklach nocnych, czy w sezonie obniżonej produkcji energii odnawialnej – w trakcie dni bezsłonecznych. Jeśli magazyn energii zostaje w pełni naładowany, a odbiorniki nie są w stanie odebrać wyprodukowanej energii, wówczas następuje dopiero przekazanie do sieci.

Jakie zalety magazynów energii? Dlaczego warto w nie zainwestować?

Magazyny energii to przede wszystkim:

  • zasilanie awaryjne podczas awarii sieci (nawet kilkudniowych);
  • większa niezależność od sieci i wahań cen rynkowych;
  • uniknięcie mechanizmu rozliczania się z dostawcą energii na zasadach upustów (net-meting) czy rozliczania wartościowego (net – biling – od 1 kwietnia 2022 roku).

Jak szybko ładuje się magazyn energii? Co warto wiedzieć?

Na rynku dostępne są akumulatory o różnych parametrach technicznych. W każdym przypadku podawany jest czas ładowania i rozładowania baterii. Dla przykładu dostępne są magazyny energii, których czas ładowania/rozładowania to 30 minut. Możliwości magazynu energii (głównie czas zasilania) zależą od mocy konkretnego akumulatora.

Na jak długo zapewnia energią, przeciętnie magazyn energii?

Czas zasilania głównie zależy od mocy magazynu energii, oraz jego pojemności. Przykładowo, jeśli sumaryczna moc zasilanych urządzeń wynosi 200W, a ich pobór jest na poziomie 1,5kWh to wówczas:

  • magazyn energii o mocy 2kWh zapewni zasilanie na około 1,5 dnia;
  • magazyn energii o mocy 3kWh zapewni zasilanie na 2 dni;
  • magazyn energii o mocy 6kWh zapewni zasilanie na 4 dni;
  • magazyn energii o mocy 9kWh zapewni zasilanie na 8 dni.

Przeciętna żywotność akumulatorów to około 6000 cykli ładowania czyli około 16 lat.

Jakie parametry są ważne przy wyborze magazynu energii? Co rzutuje m.in. na to jak szybko ładuje się magazyn energii i na ile wystarcza?

W przypadku magazynu energii należy zweryfikować m.in. następujące parametry:

  • sprawność magazynowania energii – wyrażana w procentach; jest to stosunek energii wprowadzonej do magazyn i przez niego oddanej;
  • żywotność urządzenia – czas korzystania z magazynu energii bez znaczącej utraty jego właściwości; wyrażona albo bezpośrednio w latach albo w cyklach ładowania;
  • pojemność – w kWh;
  • moc – w kW; z jaką mocą można ładować/rozładować akumulator;
  • bezpieczeństwo w użytkowaniu – możliwość monitorowania parametrów, zabezpieczenie przed przegrzaniem się.