Fotowoltaika

Jak sprawdzić, czy falownik jest sprawny, czy inwerter działa?

21 Lipiec 2023

Do sprawdzania sprawności falownika stosuje się urządzenie pomiarowe. Dla jego ochrony, przed rozpoczęciem kontroli można założyć na zaciski P+ i P- inwertera zworkę z odcinka przewodu lub rezystora rozładowczego o rezystancji wynoszącej kilka kiloomów oraz mocy o wartości kilku watów. Należy usunąć ją tuż przed mierzeniem sprawności. To, co warto wiedzieć, to czym właściwie jest falownik. Otóż jest to element służący do zamiany prądu stałego na zmienny, który jest wykorzystywany w gospodarstwach domowych. Ta funkcja pokazuje, dlaczego tak istotne jest, by urządzenie działało prawidłowo.

Jak sprawdzić, czy falownik działa?

Do kontroli inwertera wykorzystywane jest odpowiednie urządzenie służące do pomiarów. Jeśli jednak chodzi o prawidłowe działanie inwertera, ma on za zadanie podbić napięcie, by do sieci trafił prąd. Warto jednak wiedzieć, że wartość graniczna wynosi w tym przypadku 253 V, której nie można przekroczyć na żadnej z faz. Jeśli do tego dojdzie, falownik się wyłączy, podobnie jak cała instalacja fotowoltaiczna. Taką sytuację można zaobserwować na wykresie produkcji. W momencie, gdy napięcie jest zbyt wysokie, należy zgłosić problem do operatora sieci energetycznej, który tymczasowo je obniży.

Co oznacza czerwona lampka na falowniku?

Czerwona lampka na falowniku to znak, że instalacja najprawdopodobniej nie działa. Wówczas należy upewnić się, co jest przyczyną nieprawidłowości. Możliwe, że trzeba będzie zgłosić się do serwisanta, który usunie usterkę. Bardzo często prace naprawcze na własną rękę nie są dobrym pomysłem. Znacznie prościej, bezpieczniej i bardziej komfortowo będzie zgłosić się do specjalisty, który zna się na urządzeniach pochodzących od danego producenta.

Czy falownik może się zepsuć?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych, falownik ma jedynie dziesięć lat żywotności. Co istotne, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowany, może okazać się, że ulegnie awarii znacznie szybciej. Podobnie sprawy mają się w przypadku inwerterów niskiej jakości. Z tego powodu zachęcamy do wyboru urządzeń pochodzących od godnych zaufania producentów. Do takich należą falowniki SolarEdge ze sprawnością sięgającą powyżej 98%, zwiększonym bezpieczeństwem przeciwpożarowym i standardową gwarancją wynoszącą 12 lat, którą można przedłużyć do 25. Możesz wybierać spośród inwerterów jedno- lub trójfazowych.

Jak zresetować inwerter?

Reset falownika wykonuje się, stosując przycisk umieszczony na urządzeniu. Ten sam proces ma miejsce po załączeniu zasilania. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi urządzenia, na które się zdecydowałeś. Możemy jednak stwierdzić, że jest to prosty proces, który nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Mimo wszystko warto nie nadużywać tej opcji. Jeśli inwerter nie pracuje, przyczyną może się okazać noc, co nie jest nieprawidłowością. Dzięki automatycznemu wyłączeniu po zmroku falownik nie pobiera prądu z sieci energetycznej i tym samym – nie generuje dodatkowych kosztów.