Magazyny energii

Jak duży magazyn energii dla domu?

21 Lipiec 2023

Nie ulega wątpliwości, że fotowoltaika zyskuje na popularności, staje się coraz bardziej pożądana, zwłaszcza w czasach trudnej sytuacji gospodarczej, szybkiej zwyżki cen i dużych wahań, a także rosnącej niepewności na rynku energetycznym. Inwestorzy, którzy decydują się na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych coraz częściej równocześnie zakładają zakup magazynu energii.

 Magazyn energii – jako kolejna inwestycja po panelach solarnych

Magazyn energii – to urządzenie, którego celem jest gromadzenie wyprodukowanej w mikroinstalacji fotowoltaicznej energii. W kolejnym etapie mamy możliwość wykorzystania nadwyżek energii, czyli skonsumowania tego co wytworzone zostało w ciągu dnia, np.: porą wieczorną. Najbardziej popularna forma magazynu energii to akumulatory, czyli rodzaj ogniwa galwanicznego, które może być wielokrotnie ładowane prądem elektrycznym. Zgromadzona energia ulega uwolnieniu poprzez odpowiednią reakcję chemiczną w elektrolicie. Najczęściej stosowaną technologią magazynów energii jest technologia litowo-jonowa.

Co daje prosumentom magazyn energii? Dlaczego jest wartościową inwestycją?

Magazyn energii umożliwia gospodarstwu domowemu jeszcze efektywniejsze wykorzystanie energii odnawialnej i wyprodukowanej energii elektrycznej. Konsumować można wówczas więcej i tym samym mniej oddawać oraz pobierać energii z sieci publicznej. Własne wykorzystanie energii wzrasta i tym samym budujemy większą niezależność energetyczną.

Jak duży magazyn energii dla domu? Pierwszy krok w stronę jego wyboru – audyt energetyczny

Pewnie zastanawiasz się, jaki magazyn energii i o jakiej pojemności będzie optymalny dla Twojego domu. Najlepiej w tym zakresie zwrócić się do profesjonalnych konsultantów, instalatorów i poprosić ich o wywiad, audyt energetyczny. Ważne są wówczas m.in. następujące przesłanki:

  • przebieg obciążenia domu;
  • sposób ogrzewania domu;
  • materiały izolacyjne i technologia wykonania domu;
  • zapotrzebowanie energetyczne – wartości uśrednione; posiadany sprzęt elektryczny itp.

Jaki magazyn energii powinien być wystarczający dla przeciętnego gospodarstwa domowego?

Dla standardowego domu jednorodzinnego (około 130 m2) uważa się, że magazyn energii powinien wahać się pomiędzy pojemnościami: od 7 do 15 kWh. Bardzo wiele zależy od wspomnianego audytu energetycznego. Najczęściej wybiera się magazyn energii o pojemności około 10 kWh.

Jaki magazyn energii dla domu wybrać – dobowy, tygodniowy, czy sezonowy cykl?

W przypadku domu jednorodzinnego patrzymy na dobowe zużycie energii. Wybieramy dobowy cykl pracy magazynu energii, czyli ładuje się on w ciągu dnia, w ciągu dnia się rozładowuje. Sezonowe magazyny energii są odpowiednie wyłącznie dla przemysłowego zapotrzebowania, a tygodniowy w przypadku domu całorocznego, jednorodzinnego również nie będzie efektywnym wyborem.

Magazyn energii musi pracować cały czas, aby był opłacalny. W tym przypadku cykl dobowy jest najodpowiedniejszy. Czasem magazyn energii może mieć dodatkową funkcjonalność, czyli opcję zasilania awaryjnego.