Farmy fotowoltaiczne

Inwestycja w farmę PV z Ferro Wings

Farmy fotowoltaiczne Ferro Wings.jpg

Farmy fotowoltaiczne jest to nowa gałąź inwestycji energetycznych w Polsce. Średnia wielkość takiej instalacji fotowoltaicznej sięga kilku megawatów. Oferta Ferro Wings w zakresie farm fotowoltaicznych jest skierowana do podmiotów, które planują budowę elektrowni słonecznej nakierowanej na produkcję i dystrybucję prądu elektrycznego do sieci energetycznej. Farma fotowoltaiczna jest instalacją naziemną, która bardzo dobrze wypełnia lokalne zapotrzebowanie na energię elektryczną. W porównaniu do konwencjonalnych elektrowni, czas realizacji tej inwestycji jest relatywnie krótki i zajmuje tylko kilka tygodni. Przede wszystkim farma fotowoltaiczna to stabilny i pewny dochód na długie lata. 

Jakie dokumenty są niezbędne do stworzenia farmy fotowoltaicznej?

Farma fotowoltaiczna to stosunkowo nowy w Polsce rodzaj inwestycji, który łączy się z posiadaniem niezbędnej dokumentacji. Starosta powiatowy powinien wydać zgodę na budowę. Potrzebny jest także projekt budowlany, natomiast w przypadku mikroinstalacji – projekt wykonawczy lub koncepcja techniczna. Ważne są także warunki przyłączenia instalacji, które można uzyskać po złożeniu odpowiedniego wniosku obejmującego parametry farmy fotowoltaicznej. Inwestor powinien także sprawdzić, czy nieruchomość objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Instalacja wiąże się również z decyzją środowiskową, której warunki podaje Rozporządzenie Rady Ministrów. Przed rozpoczęciem działania farmy słonecznej należy także zdobyć koncesję, która na to pozwala. Po dopełnieniu wszystkich koniecznych czynności można zacząć czerpać korzyści z posiadanej instalacji.

Oferta Ferro Wings to wsparcie na każdym etapie budowy farmy fotowoltaicznej

Decydując się na współpracę z Ferro Wings inwestor otrzymuje wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Ocena geologiczna gruntu, analiza ekonomiczna inwestycji i jej oczekiwana stopu zwrotu, niezbędna dokumentacja techniczna oraz kompleksowy projekt inwestycji, to główne zakresy wsparcia Ferro Wings. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, tak aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie.  

Poniżej przedstawiamy obszary wsparcia w obszarze dokumentacji technicznej:

  1. Przygotowanie operatów środowiskowych
  2. Opracowanie Karty Informacji Projektu (KIP duży i mały)
  3. Załatwienie wniosku do operatora energii elektrycznej
  4. Organizacja warunków zabudowy
  5. Przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej od 1MW do 50 MW

Należy pamiętać, że zastosowanie do budowy farmy fotowoltaicznej komponentów wyłącznie najwyższej klasy zagwarantuje maksymalizację zysków. Natomiast wysokiej jakości sprzęt to nie tylko większe zyski, ale również obniżenie kosztów eksploatacyjnych, dzięki bezobsługowej i bezawaryjnej pracy elektrowni przez długie lata. 

Dysponujesz niezagospodarowanym gruntem lub szukasz możliwości inwestycyjnych dla swojej działki? Spotkaj się z przedstawicielem Ferro Wings i zacznij zarabiać już dzisiaj!

Jakie warunki musi spełnić działka, aby zbudować na niej farmę fotowoltaiczną?

Farmy fotowoltaiczne pod klucz Ferro Wings.jpg

Farma fotowoltaiczna jest w 100% bezpieczna dla ludzi i zwierząt oraz nie generuje hałasu.  Dzięki wysokiej klasy komponentom to instalacje bezobsługowe i bezawaryjne generujące zyski dla inwestora na długie lata. Natomiast fakt, że inwestor dysponuje wolnym areałem jeszcze nie gwarantuje tego, że zbudujemy na nim zyskowną farmę fotowoltaiczną.

Dlatego poniżej wymieniliśmy warunki, jakie musi spełniać działka pod inwestycję w elektrownię słoneczną:

  1. działka musi mieć  powierzchnię od ok. 2 ha 
  2. działka nie może być osłonięta przez budynki i drzewa
  3. teren działki musi być orientowany na południe lub płaski (wtedy farma fotowoltaiczna jest skierowana na południe)
  4. działka musi mieć IV klasę gruntu lub niższą
  5. maksymalna odległość od linii elektroenergetycznej to 200m
  6. do działki musi prowadzić utwardzona droga, chyba że inwestor planuje taką drogę wykonać

Reasumując, jeśli twoja działka spełnia powyższe wymagania i zdecydujesz się na współpracę z Ferro Wings, to możemy rozpocząć cały proces od projektu aż po wykonawstwo.

Jaką moc ma najczęściej farma fotowoltaiczna?

Farmy fotowoltaiczne najczęściej odznaczają się mocą od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów.Największe takie inwestycje w Polsce to wartość łączna ponad 3 megawatów. Warto zaznaczyć, że nie tylko duże obszary zalicza się do farm fotowoltaicznych – najmniejsza możliwa do przystosowania powierzchnia powinna mieć dwa hektary. W Polsce największą popularnością cieszą się mikroinstalacje, których moc nie przekracza pięćdziesięciu kilowatów. Takie farmy słoneczne na ogół nie wymagają pozwolenia na budowę, a ich właściciele w głównej mierze zaspokajają potrzeby energetyczne własnego gospodarstwa.

Kafarowanie konstrukcji montażowych

Kafarowanie Ferro Wings.jpg

W ramach kompleksowej oferty budowy farm fotowoltaicznych Ferro Wings wchodzi również usług kafarowania. Kafarowanie inaczej palowanie polega na wbijaniu słupów konstrukcji montażowej za pomocą specjalnego urządzenia. Pozwala to na znaczące przyspieszenie etapu budowy konstrukcji, jak i na osiągnięciu idealnego pionu za pomocą czujników laserowych. Używany przez Ferro Wings kafar umożliwia palowanie słupów konstrukcyjnych do wysykości 4,5 m. Orientacyjny czas kafarowania konstrukcji dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 1MW to czas około 2 tygodni.

Zobacz więcej

Pomoc przy dopełnianiu formalności w sprawie farmy fotowoltaicznej

Oferujemy pomoc przy formalnościach umożliwiających budowę farmy fotowoltaicznej. Dzięki wsparciu naszych specjalistów, którzy do swoich zadań podchodzą z pełnym profesjonalizmem, proces tworzenia instalacji, jak również przygotowania do rozpoczęcia działalności będzie dla Ciebie znacznie bardziej komfortowy. Współpracę zaczynamy od oceny geologicznej gruntu i pomagamy Ci na wszystkich etapach, aż do przygotowania projektu farmy fotowoltaicznej. To przyczynia się do zwiększenia korzyści wynikających z inwestycji. Choć ten sposób produkcji energii jest popularny na polskim rynku stosunkowo od niedawna, zdecydowanie wart jest rozpatrzenia. Długoterminowe partnerstwo gwarantuje Ci zysk na lata, co sprawia, że inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna. Farma fotowoltaiczna to rozwiązanie, które odznacza się wieloma zaletami – ekonomicznymi i ekologicznymi.

Dofinansowanie farmy fotowoltaicznej

W przypadku podjęcia decyzji o inwestycji w farmę fotowoltaiczną dowolnych rozmiarów, warto rozważyć wszystkie możliwości wsparcia finansowego. Jedną z opcji jest ubieganie się o dotacje ministerialne lub dotacje ze środków Unii Europejskiej. W sytuacji, gdy zostaną one przyznane, stworzenie farmy fotowoltaicznej stanie się jeszcze bardziej opłacalnym przedsięwzięciem. To także spore udogodnienie dla inwestorów, którzy zamierzają czerpać zyski z energii wytwarzanej przez panele.