Fotowoltaika

Fotowoltaika na dachu - źródło zielonej energii w twoim domu

21 Lipiec 2023

Fotowoltaika na dachu cieszy się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną, którą można wykorzystywać w domach jako ekologiczne źródło prądu. Zapotrzebowanie na energię elektryczną, pozyskaną ze źródeł odnawialnych wywołała znaczny popyt na usługi fotowoltaiczne w ciągu ostatniej dekady. Fotowoltaika na dachu to jedna z możliwości pozyskiwania energii pochodzącej z zasobów, które dostępne są na wyciągnięcie ręki w wielu domostwach. Możliwość uzyskania dofinansowania i ulg oraz malejące koszty montażu to czynniki przemawiające za instalacją fotowoltaiki na dachu, na którą może sobie pozwolić coraz więcej rodzin.

Wymagania przy montażu fotowoltaiki na dachu

Fotowoltaikę na dachu można stosować w przypadku wielu pokryć dachowych, wyłączając dachy wykonane z eternitu, onduliny, pleksy i poliwęglanu, a także dachy, które nie nadają się do montażu paneli fotowoltaicznych z powodu złego stanu technicznego. Najczęściej stosowanymi pokryciami dachowymi w Polsce są blachodachówki, dachówki ceramiczne, blachy trapezowe, papa czy gont bitumiczny i w zależności od rodzaju pokrycia, istnieją dedykowane mocowania dla fotowoltaiki na dachu.  Dzięki zastosowaniu odpowiedniego mocowania i konstrukcji istnieje możliwość montażu fotowoltaiki na dachach płaskich. Największą wydajność fotowoltaiki na dachu uzyskuje się, gdy panele nachylone są pod kątem zbliżonym do 40° i są skierowane na stronę południową. Fotowoltaikę na dachu można instalować także w przypadku, gdy dach skierowany jest w kierunku wschodnio-zachodnim, wymaga to jednak zastosowania konstrukcji, która umożliwi skierowanie paneli w kierunku południowym. Innym rozwiązaniem dla dachów usytuowanych w kierunku wschód-zachód jest zwiększenie liczby paneli fotowoltaicznych. Oprócz kąta nachylenia dachu i zorientowania domu względem kierunków świata przed montażem fotowoltaiki na dachu należy wziąć pod uwagę okoliczne zabudowania i roślinność, które mogą rzucać cień na panele fotowoltaiczne i zmniejszać ich wydajność.

Fotowoltaika na dachu – ekonomiczne źródło energii elektrycznej

Fotowoltaika na dachu to idealne rozwiązanie dla małych i średnich gospodarstw domowych. Montaż fotowoltaiki na dachu nie wymaga zastosowania dodatkowej powierzchni działki, a panele znajdujące się na wysokości są w mniejszym stopniu narażone na przysłonięcie przez sąsiednie budynki czy kominy. Panele fotowoltaiczne odporne są na warunki klimatyczne – wysokie temperatury latem i niskie zimą, a także na warunki pogodowe – grad, deszcz czy silny wiatr. Gwarancja na panele fotowoltaiczne u większości producentów to 25 – 30 lat, co podkreśla, że fotowoltaika na dachu to ekonomiczne zasilanie domostwa, które będzie służyć przez bardzo długi czas. Panele fotowoltaiczne cechują się wysoką efektywnością. W nocy nie przetwarzają energii słonecznej, lecz energia wyprodukowana w ciągu całego dnia wystarcza do wygodnego korzystania ze sprzętów domowych także w nocy.