Pompy ciepła

Energia geotermalna w Polsce

21 Lipiec 2023

Energia geotermalna, inaczej geotermiczna lub geotermia to rodzaj energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, takich jak ciepło skał, wody, gruntu. Jest udostępniana za pomocą odwiertów, które możemy porównać do tych naftowych. Mimo to mamy do czynienia z pewnymi różnicami, takimi jak umiejscowienie. Energię geotermalną pobierają także gruntowe pompy ciepła. Obecność tego typu energii rozpoznaje się m.in. przez istnienie źródeł termalnych na danym obszarze.

Jak uzyskuje się energię geotermalną?

Energię geotermalną udostępnia się z pomocą odpowiednio głębokich odwiertów do zbiorników gorących wód termalnych. Niedaleko pierwszego otworu znajduje się drugi, którym wtłacza się wodę z powrotem po odebraniu jej ciepła. Energię geotermalną wykorzystuje się jako podstawowe źródło energii cieplnej w układach centralnego ogrzewania oraz do produkcji elektryczności. Drugi sposób jest jednak opłacalny jedynie w przypadku szczególnie gorących źródeł. Jednym z krajów, gdzie ochoczo korzysta się z energii geotermalnej jest Islandia, na której znajdują się bogate złoża gejzerów, typowych dla krajobrazu wyspy.

W jakich krajach energia geotermalna jest najpopularniejsza?

Energia geotermalna, jako pochodząca ze źródeł odnawialnych cieszy się popularnością w wielu krajach. Wśród miejsc, gdzie szczególnie jest wykorzystywana znajdziemy Stany Zjednoczone, Filipiny, Indonezję, Włochy, Meksyk, Nową Zelandię, Islandię oraz Japonię. W każdym z tych krajów występują naturalne źródła energii cieplnej, którą następnie zamienia się na geotermalną wykorzystywaną powszechnie. W ramach ciekawostki możemy dodać, że na Islandii energia geotermalna stanowi 26,2% krajowej energii, natomiast na Filipinach wartość ta sięga niewiele mniej, bo 23,8%.

Energia geotermalna w Polsce

Warto wspomnieć, że Polska ma stosunkowo dobre warunki dla rozwoju geotermii, gdyż aż 80% powierzchni kraju stanowią trzy prowincje geotermalne – centralnoeuropejska, podkarpacka i karpacka. W tych miejscach temperatura wody wynosi 30°C – 130°C, a lokalnie dochodzi do nawet 200°C. Głębokość występowania w skałach osadowych to 1 km do 10 km. Energia geotermalna w Polsce jest opłacalna, gdy na głębokości 2 km temperatura osiąga 65°C, zasolenie nie przekracza 30 g/l, a wydajność źródła jest odpowiednia.

Jakie są zalety i wady geotermii?

Geotermia jako źródło energii cieplnej ma swoje zalety, ale też i wady. Do atutów należy fakt, że jest nieszkodliwa dla środowiska. Ponadto, pokłady są zasobami lokalnymi, czyli są wydobywane blisko miejsca użytkowania, a elektrownie geotermalne nie wpływają negatywnie na krajobraz. Co więcej, energia geotermalna pochodzi ze źródeł, na które nie wpływają czynniki takie jak pogoda, a same instalacje odznaczają się stosunkowo niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Należy jednak pamiętać o tym, że źródła cechują się małą dostępnością, a korzystanie z energii geotermalnej może generować zanieczyszczenia atmosfery, wód powierzchniowych i głębinowych. Źródła geotermiczne mogą także się przemieszczać, a rury wykorzystywane w procesie pozyskiwania mogą korodować.