Pompy ciepła

Dlaczego pompa ciepła słabo grzeje?

21 Lipiec 2023

Kiedy pojawia się problem, że pompa ciepła słabo grzeje, najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do autoryzowanego serwisu. Dzięki temu osoba o odpowiednich kwalifikacjach będzie mogła rozwiązać problem. Nie warto starać się pozbyć usterki na własną rękę, ponieważ wtedy można nieświadomie doprowadzić do większych, cięższych w rozwiązaniu nieprawidłowości. Dobrą wiadomością jest to, że wysokiej jakości pompy ciepła są praktycznie bezawaryjne, a ponadto objęte są wieloletnią gwarancją, dlatego, jeśli ich praca odbiega od normy, często na tej zasadzie można ją usprawnić. Przybliżymy w dalszej części wpisu kilka możliwych przyczyn, które mogą wpływać na niższą sprawność działania pompy ciepła.

Wężownica przyczyną gorszej efektywności pompy

Powodów, dla których pompa ciepła słabo grzeje, może być kilka, jednym z nich bywa zbyt mała wężownica. Ten aspekt wpływa na nieodbieranie ciepła w odpowiedniej ilości, przez co czynnik grzewczy nie zostaje wystarczająco schłodzony. Dlatego tak istotne jest, by powierzyć montaż urządzenia wykwalifikowanej osobie. Trzeba pamiętać, że instalacją pompy ciepła nie należy zajmować się osobiście, to złożony proces, który wymaga doświadczenia i stosownej wiedzy.

Nie odpowiednio przygotowany budynek

Jedna z przyczyn słabszej efektywności pompy ciepła, może być nie związana z pompą, a leżąca po stronie budynku. Warto wiedzieć, że można zainstalować pompy wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe. Co do zasady w nowym budownictwie wybiera się modele niskotemperaturowe, które jednak muszą zawsze współpracować z wydajnym ogrzewaniem, np.  podłogowym, które jest bardzo wydajne cieplnie. Jest to konieczne ze względu na fakt, iż taka pompa wytwarza najczęściej temperaturę ok. 40 stopni, która jest nie wystarczającą do ogrzania budynku przez tradycyjne grzejniki. Warunkiem wykolej efektywności pompy jest jednak odpowiednio przygotowany budynek. Rzecz w tym, by był właściwie ocieplony, tutaj kluczowa jest elewacja oraz dach, by posiadał okna oraz drzwi cechujące się odpowiednim współczynnikiem przenikalności ciepła. Ważne, by zlikwidować mostki cieplne, by w budynku nie było przestrzeni, otworów, niezabezpieczonych miejsc, przez które mogłoby „uciekać” ciepło. To wszystko ma bardzo duże znacznie, by pompa ciepła mogła działać maksymalnie efektywnie i wydajnie. Jeśli straty ciepła będą bardzo duże, to może okazać się, że mimo tego, iż urządzenie jest w pełni sprawne i działa popranie, to jednak nie będzie uzykiwać oczekiwanych efektów.

Błędnie dobrane urządzenie grzewcze

Może zdarzyć się także, iż źle jest dobrana moc pompy. Takie sytuacje mogą mieć miejsce, gdy mimo braku profesjonalnej wiedzy, dobieramy urządzenie samodzielnie, np. w oparciu o internetowe kalkulatory. Warto w tym względzie zaufać fachowcom. Błędnie dobrane urządzenie może okazać się nie wystarczające, wtedy jego wydajność także nie będzie oczekiwana i może wręcz pojawić się konieczność dogrzewania budynku. Z drugiej strony jeśli pompa będzie zbyt mocna, to może okazać się nadmiernie kosztochłonna w eksploatacji. Słaba wydajność pompy, może także być spowodowana błędnym zaprogramowaniem.

Przyczyny mogą być różne, natomiast samo urządzenie, jeśli jest właściwe zainstalowane i odpowiednio dobre i wybrane, co do zasady jest bezawaryjne. Ponadto bardzo wydajne i solidne. Polecamy zatem zawsze korzystać z wsparcia fachowców, gdyż to jest kucz do bezproblemowego korzystania w pomp ciepła.