Fotowoltaika

Czy warto instalować fotowoltaikę na balkonie?

21 Lipiec 2023

Fotowoltaika na balkonie to rozwiązanie dobre dla użytkowników, których wymagania nie są wielkie. Dzieje się tak, ponieważ na ograniczonej, mniejszej niż dach przestrzeni zmieści się nieduża instalacja. Decydując się na fotowoltaikę na balkonie, należy zapoznać się z wymaganiami i konkretnymi rozwiązaniami, które są najkorzystniejsze. Dzięki temu uda Ci się oszacować, czy jest to propozycja wskazana dla Ciebie. Warto wiedzieć, że za sprawą instalacji fotowoltaicznej na balkonie niemal każde gospodarstwo może pozwolić sobie na korzystanie z energii odnawialnej.

Jaka powinna być instalacja fotowoltaiczna na balkonie?

Istnieją konkretne zalecenia, które odpowiadają za skuteczność fotowoltaiki na balkonie. Mowa tu przede wszystkim o instalacji typu on-grid, czyli podpiętej do sieci energetycznej. Korzystanie z opcji off-grid wiąże się z wymianą akumulatorów co dwa lata, co oznacza, że opłacalność inwestycji maleje. Fotowoltaika na balkonie podpięta do sieci może działać nawet przez 25 lat, a po upływie tego czasu, zapewniać 80% mocy nominalnej.

Jak wygląda fotowoltaika na balkonie?

Instalacja fotowoltaiczna na balkonie mocno przypomina tę, którą montuje się na dachach budynków. Dwa panele są połączone szeregowo do inwertera, co zapewnia przekształcenie prądu stałego w zmienny. Wytworzony przez fotowoltaikę na balkonie prąd może zostać wykorzystany przez domowników. Jeżeli taka potrzeba aktualnie nie występuje, energia trafia do sieci energetycznej.

Fotowoltaikę na balkonie należy zgłosić do zakładu energetycznego

Należy pamiętać o tym, by fotowoltaikę na balkonie zgłosić do zakładu energetycznego. Jeżeli tego nie zrobisz, może dojść do nieprawidłowości w przesyłaniu energii i tym samym – niewłaściwych odczytów liczników. Z reguły proces zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej na balkonie polega na wypełnieniu stosownego wniosku.

Montaż fotowoltaiki na balkonie w bloku trzeba uzgodnić ze spółdzielnią

Balkon przylegający do mieszkania jest częścią wspólną. Oznacza to, że ze względów prawnych lepiej jest uzgodnić wszelkie zmiany – w tym montaż paneli solarnych – z zarządem. Wówczas montaż fotowoltaiki na balkonie będzie całkowicie zgodny z prawem, co pozwoli uniknąć napięć pomiędzy właścicielem mieszkania, spółdzielnią i pozostałymi mieszkańcami.

Energia odnawialna jako ekologiczne źródło prądu

Energia odnawialna, w tym ta pobierana z promieni słonecznych to ekologiczne źródło prądu. Z tego względu wiele osób decyduje się na fotowoltaikę na balkonie, która zapewni niezależność wobec wzrostu cen również mieszkańcom bloków. Nowoczesne technologie, takie jak ogniwa słoneczne zyskują uznanie coraz większej rzeszy użytkowników. Jest to rozwiązanie z ogromem zalet. Fotowoltaika na balkonie sprawdzi się przy przeciętnym zapotrzebowaniu na prąd. Bez wątpienia, jest to opcja warta rozważenia, ponieważ inwestycja może zwrócić się już po kilku latach.