Pompy ciepła

Czy montaż pompy ciepła wymaga zgłoszenia?

21 Lipiec 2023

Wielu zainteresowanych tym rozwiązaniem zastanawia się, czy montaż pompy ciepła wymaga zgłoszenia. Otóż zgodnie z prawem, a konkretnie art. 29 ust. 2 pkt 16 oraz art. 30 tej ustawy pozwolenie na budowę i zgłoszenie nie jest konieczne. Warto jednak zaznajomić się ze wszystkimi wymaganiami, które należy spełnić jeszcze przed rozpoczęciem prac nad instalacją pompy ciepła. Należy tutaj wspomnieć o tym, że jeśli budynek jest wpisany do rejestru zabytków, na montaż należy uzyskać pozwolenie i dokonać zgłoszenia w przypadku prac na obszarze wpisanym do tego rejestru. Wyjątkiem jest także konieczność oceny wpływu na środowisko, kiedy także potrzebna jest stosowna zgoda.

Zgłoszenie pompy ciepła powietrznej

Na montaż pompy ciepła powietrznej niepotrzebna jest zgoda ani niewymagane jest zgłoszenie pod warunkiem, że budynek nie znajduje się na obszarze zabytkowym lub programu Natura 2000. Dlatego w większości przypadków nie trzeba się o nie starać. Warto jednak upewnić się co do tego, czy montaż pompy ciepła wymaga zgłoszenia w tej konkretnej sytuacji. Najlepiej zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem prac mających na celu instalację rozwiązania.

Pompa ciepła gruntowa - wymagania

To, czy montaż pompy ciepła wymaga zgłoszenia, w przypadku rozwiązania gruntowego jest zależne od obszaru. Jest ono wymagane w sytuacji, gdy otwory mają powstać na terenach górniczych lub poza nimi na głębokości powyżej 30 m. Wówczas montaż pompy ciepła musi poprzedzić wykonanie projektu robót geologicznych, a ten trzeba zgłosić do starosty. Odpowiedni organ ma trzydzieści dni na wyrażenie sprzeciwu. Jeśli takowy nie nastąpi, po upływie tego czasu można rozpocząć prace związane z montażem pompy ciepła gruntowej.

Prawo a pompa ciepła wodna

Pompa ciepła wodna podlega prawu górniczemu i geologicznemu oraz wodnemu. Zgodnie z ustawą wykonanie obiektu służącego do ujmowania wód podziemnych, czyli urządzenia wodnego wymaga uzyskania zgody. Rozwiązuje to aspekt, czy montaż pompy ciepła wymaga zgłoszenia, ponieważ równa się ono ze zdobyciem pozwolenia. Wyjątkiem jest sytuacja w przypadku zwykłego korzystania z wód z ujęć o głębokości do 30 m. Mowa tu o przeciętnym gospodarstwie domowym i poborze wód powierzchniowych lub podziemnych do 5 m3 na dobę. Pozwolenie na montaż pompy ciepła wodnej wydaje starosta tak jak w przypadku modelu gruntowego.

Warto upewnić się przed inwestycją

Zdecydowanie, o tym, czy montaż pompy ciepła wymaga zgłoszenia, warto upewnić się jeszcze przed inwestycją i rozpoczęciem stosownych prac. Prawo reguluje tę kwestię i dopuszcza pewne wyjątki. Zgoda na ogół leży po stronie starosty. Montaż pompy ciepła i pozwolenie na prace wynikają m.in. z rodzaju urządzenia, głębokości odwiertów, czy zapotrzebowania gospodarstwa. Wszystkie te cechy warto rozpatrzyć jeszcze na początku inwestycji. Możesz także zasięgnąć porady specjalisty. Pompa ciepła niesie ze sobą cenne korzyści, dlatego dobrze jest rozważyć to rozwiązanie i związane z nim formalności.