Magazyny energii

Czy magazyn energii się opłaca?

21 Lipiec 2023

Magazynem energii nazywamy akumulatory służące do gromadzenia energii wytworzonej dzięki panelom fotowoltaicznym. Co ważne, jest to energia powstała jako nadwyżka, gdy nie zostanie ona w pełni wykorzystana na zasilenie urządzeń wymagających stałego podłączenia, jak na przykład lodówki i zamrażarki, czy na bieżącą konsumpcję. Jest to także doskonałe rozwiązanie w przypadku osób, które nie chcą oddawać nadwyżki wygenerowanej energii do sieci, lecz pragną wykorzystać ją podczas pochmurnych dni, a nawet jesienią. Osoby decydujące się na tego typu inwestycję zastanawiają się, czy magazyn energii się opłaca? Jest to kluczowe pytanie, które należy rozważyć w kwestii poziomu zużycia energii na potrzeby budynku i jego użytkowników, ale także naszych możliwości finansowych w zakresie doboru odpowiedniego akumulatora. Poniżej zawarliśmy odpowiedź na pytanie, czy magazyn energii się opłaca, co pomoże w podjęciu decyzji o założeniu tego rodzaju instalacji do paneli fotowoltaicznych.

Wyjaśniamy, czy magazyn energii się opłaca?

Magazyny energii uważane są za opłacalną inwestycję w perspektywie coraz większego zainteresowania konsumentów tak zwaną „zieloną energią”. Odpowiadają one na współczesne wyzwania, przed jakimi stoi przemysł energetyczny. Przy obecnej infrastrukturze oddawanie nadwyżki energii do sieci może wywoływać przeciążenia instalacji sieci energetycznych, co można zminimalizować, stosując magazyny energii. Dzięki temu energia jest akumulowana w miejscu jej wytworzenia. Inwestycja w magazyny energii opłaca się również przez wzgląd na możliwość uzyskania dofinansowania z kolejnej już edycji programu Mój Prąd, gdzie indywidualni odbiorcy mogą uzyskać do 7,5 tysiąca złotych dofinansowania na rzecz zakupu i montażu magazynu energii, zmniejszając koszt inwestycji o nawet 30%. Należy jednak pamiętać o tym, że takie dofinansowanie możliwe jest do uzyskania wtedy, gdy urządzenie podłączone jest do instalacji fotowoltaicznej, ponadto moc takiego magazynu musi wynosić co najmniej 2 kWh. Warto dodać, że według wyliczeń specjalistów, wykorzystanie prądu zgromadzonego w magazynie energii pomaga zredukować o około 30% wydatki związane z dodatkowym pozyskiwaniem energii z sieci. Podkreślają oni także, że wykorzystując magazyny energii o pojemności od 8,5 do 10 kWh mamy zagwarantowany prąd dla rodziny trzy- i czteroosobowej, a cała inwestycja zwraca się po ok. 7 latach.

Jak inwestować w akumulatory do fotowoltaiki? Czy magazyn energii się opłaca?

Powyżej wyjaśniliśmy, czy magazyn energii się opłaca i jakie korzyści możemy dzięki nim uzyskać. Warto wspomnieć, że przed zakupem i montażem instalacji dobrze jest uzyskać pomoc specjalistów, na przykład firmy Ferro Wings, którzy udzielą wyczerpującej odpowiedzi, czy magazyn energii się opłaca, ale także w kwestii doboru odpowiedniego akumulatora. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że magazyn energii posłuży nam przez wiele lat, jednocześnie pracując w wydajny sposób.