Pompy ciepła

Czy gruntowa pompa ciepła sprawdzi się starym budownictwie?

21 Lipiec 2023

Należy zacząć od tego, że gruntowa pompa ciepła sprawdzi się w starym budownictwie, jednak niezbędne mogą okazać się pewne prace, w tym termomodernizacyjne. Można wspomnieć, że stare budownictwo generalnie nie wyróżnia się dobrą izolacją cieplną, a systemy grzewcze bazują głównie na kotłach węglowych, lub gazowych. Ciepło rozprowadzane jest głównie poprzez grzejniki. Mając to na uwadze, należy w pierwszej kolejności zadać pytanie, czy chcemy nadal ogrzewać budynek przy pomocy grzejników, czy też jesteśmy gotowi na przeprowadzenie sporo prac budowlanych i montaż ogrzewania podłogowego.

Grzejnik, czy ogrzewanie podłogowe? W co warto inwestować w starych budnynkach?

To jedno z kluczowych pytań. Mianowicie, jeśli nie jesteśmy gotowi na montaż ogrzewania podłogowego, to nadal możemy korzystać z pompy ciepła, jednak musimy wybrać model wysokotemperaturowy. Takie pompy muszą podgrzewać wodę do znacznie wyższych temperatur, czyli ok. 60 stopni, lub więcej, by rozprowadzając ciepło przez grzejniki, móc ogrzać budynek. Mankamentem takiego rozwiązania może być wyższy koszt eksploatacji pompy.

Drugim rozwiązaniem w przypadku starego budownictwa, jest montaż pompy ciepła niskotemperaturowej, która zazwyczaj osiąga maksymalną temperaturę na poziomie ok. 40 stopni. W przypadku takiej pompy koszty eksploatacji są niższe, jednak proces jej instancji wymaga montażu ogrzewania podłogowego. Oznacza to nie tylko likwidację całego systemu centralnego ogrzewania, opartego na grzejnikach i wszelkich pracach z tym związanych, ale także na instalacji podłogówki. Montaż ogrzewania podłogowego, w skrócie, wymaga wyrównania posadzki, położenia warstwy styropianu z folią i rurkami rozprowadzającymi czynnik grzewczy, oraz wykonaniu wylewki. Jest to całkiem spory zakres prac.

Jaka termomodernizacja do gruntowej pompy ciepła?

Odpowiadając na pytanie, czy gruntowa pompa ciepła sprawdzi się w starym budownictwie, można powiedzieć, ze zdecydowanie tak. Żeby jednak spełniła ona możliwie najwydajniej swoją rolę, duże znacznie będzie też mieć odpowiednia termomodernizacja.

Dlatego warto poświęcić uwagę podstawowym wymaganiom, jakie musi spełnić wiekowy budynek. Przede wszystkim kluczowe jest tutaj odpowiednie ocieplenie budynku. Ważne, by kierować się w tym przypadku nie tyko grubością samej warstwy cieplnej, ale przede wszystkim współczynnikiem lambda. Ważne będzie tutaj także ocieplenie dachu – najlepiej kilkuwarstwowe. Przez źle ocieplony dach potrafi „uciekać” bardzo dużo ciepła. Kolejnym elementem są okna, dobrze byłoby wymienić na obecny standard – tj. 3 szybowe z odpowiednimi współczynnikiem przenikalności ciepła. Podobnie kwestia wygląda w przypadku drzwi. Warto także zlikwidować wszelkie mostki termiczne w budynku.

W ramach prac budowlanych, można także zlikwidować kotłownię i zaadoptować to miejsce na instalację pompy, czy buforu. Takie pomieszczenie może także zyskać nowe przeznaczenie, gdyż same urządzenia nie zajmują dużo miejsca. Ponadto nie będzie już konieczne posiadanie zsypu na węgiel, czy konieczności zbierania i wysypywania popiołu. Oznacza to także brak konieczności posiadania kubła na popiół. Kotłownia natomiast stanie się schludnym i czystym pomieszczeniem. Zakres prac jest spory, ale dzięki temu możliwe będzie nie tylko zamontowanie pomocy ciepła w starym domu, ale także wydajne i efektywne ogrzewanie budynku.

Jakie urządzenie grzewcze wybrać?

Odnosząc się do kwestii wyboru gruntowej pompy ciepła, która sprawdzi się w starym budownictwie, najlepiej jest poradzić się fachowca. To on będzie odpowiedzialny za dobór i montaż urządzenia. Jako naszą propozycję możemy jednak przytoczyć pompę ciepła gruntową Euros Energy Geo o mocy od 8 kW do 16 kW. W przypadku tego modelu sprawność grzewcza COP wynosi 5, z kolei chłodzenia – EER 7,9. To jedna z opcji, jaką na rynek wypuścił uznany powszechnie specjalista w dziedzinie technologii grzewczej, dlatego możesz zaufać jego doświadczeniu. Przy doborze pompy nie tylko ważne jest jej moc, ale także marka, czy rodzaj. Zdecydowanie warto zlecić takie prace doświadczonym fachowcom.