Fotowoltaika

Czy fotowoltaika się opłaca 2023?

21 Lipiec 2023

Opłacalność fotowoltaiki – wedle prognoz i szacunków – w 2023 wysoce prawdopodobnie nie spadnie. Obecnie prosumenckie rozliczenia fotowoltaiki opierają się na nowych przepisach, które wprowadziły tzw. depozyt prosumencki. Jest to tzw. net-billing. Wbrew obawom jakie pojawiały się, nowy system nie powoduje spadku opłacalności fotowoltaiki. Polega on na wydzieleniu rachunku prosumenta, na którym gromadzone są środki z nadprodukowanej energii. Można je przeznaczyć w ciągu roku na zakup prądu lub otrzymać zwrot za niewykorzystaną sumę – do 20% wartości zgromadzonej w danym miesiącu. Do przeliczeń sum na depozycie prosumenckim służą rynkowe ceny energii elektrycznej, oparte na indeksach z uprzedniego roku. Jeśli stawki za prąd rosną to pamiętajmy, że wzrasta też cena sprzedaży energii pozyskanej przez nas z fotowoltaiki.

Jakie są rokowania dla fotowoltaiki na 2023 rok?

Na rynku widoczny jest nieustanny wzrost kosztów energii elektrycznej, co powoduje, że fotowoltaika w 2023 roku nadal będzie doskonałym sposobem na obniżenie rachunków za prąd. Ta efektywność będzie utrzymywała się pomimo rosnących cen komponentów i instalacji fotowoltaiki.

Z uwagi na sytuację gospodarczo-polityczną: osłabienie polskiej waluty, wojna na Ukrainie, inflacja, problemy logistyczne, ceny instalacji fotowoltaicznych w najbliższych miesiącach 2023 roku będą rosnąć. Należy mieć tego świadomość. Z drugiej jednak strony poziom inflacji jest nadal dużo wyższy, niż sam wzrost cen fotowoltaiki. Taki stan wysoce prawdopodobnie będzie się utrzymywał w następnych kilkunastu miesiącach. Co za tym idzie inwestycja w fotowoltaikę w 2023 roku jest sposobem na ucieczkę przed inflacją. Tym bardziej, że w 2024 roku przewidywany jest przez ekonomistów drastyczny wzrost cen energii elektrycznej. Ceny nie będą już przez ustawodawcę zabezpieczone. Warto więc o fotowoltaice pomyśleć jeszcze w roku 2023.

Rok 2023 w fotowoltaice dla konsumentów indywidualnych i przedsiębiorców – czy się opłaca?

Z uwagi, iż ustawodawca zabezpieczył ceny energii w 2023 roku, czyli zamroził, głównie dla mniejszych przedsiębiorców i konsumentów (jednoosobowe, mikro, małe i średnie firmy zatrudniające nie więcej niż 250 pracowników) to widoczne jest spowolnienie na rynku instalacji fotowoltaicznych. Jednocześnie obserwuje się zainteresowanie fotowoltaiką wśród dużo większych przedsiębiorców, którym przyświeca cel obniżenia kosztów działalności gospodarczej.

Dla większych przedsiębiorców instalacja fotowoltaiczna to m.in. redukcja śladu węglowego, ekologiczność marki, zwiększona samowystarczalność oraz obniżka kosztów. Okres zwrotu z inwestycji jest tu zakładany na czas około 5 lat – korzystniej niż dla indywidualnych inwestorów. Jest to konsekwencją wciąż wyższych cen energii utrzymujących się dla przedsiębiorców w stosunku do klientów indywidualnych.