Pompy ciepła

Czego nie lubi pompa ciepła?

21 Lipiec 2023

Pompa ciepła jest urządzeniem mało awaryjnym, aczkolwiek warto wiedzieć, czego możemy się spodziewać podczas jej eksploatacji. Rekomendujemy, aby pompa ciepła była dobrana przez profesjonalistę, bowiem jej parametrów, mocy nie można wybrać absolutnie „na oko”. Jest ona zależna od dobrze oszacowanego zapotrzebowania cieplnego gospodarstwa domowego oraz samych właściwości budynku i systemu rozprowadzania ciepła.

Co jest najważniejsze dla prawidłowej pracy pompy ciepła?

Bardzo istotnym elementem dla pompy jest utrzymywanie długich czasów pracy sprężarek i przerw w jej pracy, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego komfortu cieplnego. Sprężarka stanowi niejako „serce” pompy ciepła. To czego nie lubi pompa ciepła, to sytuacja, gdy dla układu nie jest zapewniony tzw. przepływ minimalny, gwarantujący sprawną pracę sprężarki i skraplacza. Projektując instalację, należy dążyć do tego, aby sprężarka uruchamiała się nie częściej niż dwa-trzy razy na godzinę. Minimalna pojemność instalacji standardowo określana jest jako 3 litry na każdy 1kW mocy grzewczej pompy. Warto jednak dążyć do tego, aby w układach zład wody był około dziesięciokrotnie większy, co pozwala na sprawną pracę sprężarki. Unikniemy wówczas tzw. taktowania, czyli zbyt częstego włączania/wyłączania się pompy ciepła. Dla stabilnej pracy warto zwiększyć pojemność instalacji, włączając w nią zasobnik wody zwany buforowym.

Inne wymagania ogólne dla pompy ciepła – o czym pamiętać przy jej instalacji?

Pamiętajmy o wymogach w zakresie lokalizacji pompy ciepła. Wymaga ona zachowania minimalnej kubatury pomieszczenia. Wchodzą tu w grę przepisy normy PN-EN 378 określające minimalną kubaturę dla urządzeń z czynnikiem chłodniczym. Jak ją wyliczyć? Należy ilość czynnika chłodniczego w układzie pompy podzielić przez współczynnik wskazany we wspomnianej normie. Prezentuje się on przykładowo następująco:

  • dla czynnika R410A, stosowanego w pompach ciepła powietrze-woda typu Split – 0,44;
  • dla czynnika R407C, stosowanego wciąż w pompach ciepła typu powietrze-woda typu monoblok – 0,31;
  • dla czynnika R134A, znajdującego zastosowanie w pompach ciepła do ciepłej wody użytkowej, a także w układach klimatyzacji samochodowej – 0,25.

Duże znaczenie dla działania pompy ciepła ma zastosowanie odpowiedniej wentylacji – naturalnej czy mechanicznej.

Zakres temperaturowy pracy pompy - czy urządzenie nie lubi niskich temperatur otoczenia – prawda czy mit?

Pompa ciepła może pracować w naprawdę szerokim zakresie wartości temperatury – od ok.  -25 stopni Celsjusza do +45 stopni Celsjusza. Obecnie dostępne są pompy z nowoczesnymi rodzajami sprężarek, które to gwarantują. Pompy ciepła działają więc również w warunkach mrozu. Z fizycznego punktu widzenia ciepła w powietrzu nie ma dopiero przy temperaturze tzw. zera bezwzględnego, czyli przy temperaturze -273 stopni Celsjusza. Oczywiście wraz ze spadkiem temperatury spada efektywność energetyczna pompy, ale nawet w mrozie bilans pozostaje dodatni – z 1 kWh energii elektrycznej zużytej uzyskujemy więcej niż 1 kWh energii cieplnej z pompy.