Pompy ciepła

Co może się zepsuć w pompie ciepła, co najczęściej się psuje?

21 Lipiec 2023

Jak już wyjaśniliśmy, fotowoltaika nie pracuje w nocy. Dotyczy to również falownika, który dzięki temu nie pobiera energii z sieci, która zasila gospodarstwo po zmroku. Ważne jest to, że cała instalacja uruchomi się automatycznie, kiedy tylko na niebie pojawi się słońce, które znowu będzie mogło dostarczać energię potrzebną do generowania prądu. Tego typu rozwiązanie jest o tyle korzystne, że falownik nie marnuje mocy, która mogłaby wiązać się z większymi kosztami. Jego zasilanie przez panele fotowoltaiczne, wykorzystujące odnawialne źródła energii, jest bardziej ekonomiczne i po prostu tańsze. Niesie to ze sobą istotne zalety, z których skorzysta każdy użytkownik, nawet pomimo tego, że panele nie pracują w nocy.

Co najczęściej psuje się w pompach ciepła?

Bardzo częstą awarią są problemy z odbiorem ciepła od urządzenia grzewczego. Wówczas trudno jest osiągnąć oczekiwaną temperaturę we wnętrzu domu. Aby tego uniknąć, należy przede wszystkim prawidłowo przeprowadzić instalację pompy ciepła. Trzeba ściśle przestrzegać etapów montażu. Niektóre z nich mają miejsce już na wstępie, podczas powstawania budynku. Do takich kroków należy poprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, które należy wykonać w stanie surowym. Z kolei samo urządzenie grzewcze montuje się pod koniec prac.

Co ulega awarii w pompie ciepła?

Jednym z błędów w pracy pompy ciepła jest też zbyt niskie ciśnienie czynnika roboczego. Kiedy tak się dzieje, freon nie nagrzewa się tak, jak powinien, co powoduje, że zamiast stać się gazem, pozostaje cieczą. Jeśli awaria nie zostanie w porę usunięta, może dojść do wspomnianego już zalania sprężarki lub jej zatarcia. Z tego powodu, jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, zachęcamy do kontaktu ze specjalistą. Ważne jest też to, by regularnie przeprowadzać przegląd pompy ciepła i związane z nim prace serwisowe.

Ile lat działa pompa ciepła?

Rocznie pompa ciepła działa przez 2000-3000 godzin, co daje poglądowo od 33 do nawet 50 lat pracy. Oczywiście są to dane szacunkowe, zależne od wile zmiennych. Te dane pokazują, jak bardzo długoterminowa jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Trzeba jednak pamiętać o regularnym przeglądzie, aby wszelkie ewentualne usterki wykryć i usunąć jak najszybciej. Przykład sprężarki pokazuje, że odpowiednio wczesne znalezienie nieprawidłowości może zapobiec poważnym błędom w pracy urządzenia. Dzięki temu będzie mogło ono działać przez wiele długich lat zapewniając komfort oraz optymalną temperaturę w Twoim domu.

Jak często robić przegląd?

Przegląd pompy ciepła należy wykonywać przynajmniej raz do roku. Jednak, jeśli zauważysz, że coś z Twoim urządzeniem jest nie w porządku, jej praca wydaje się nieprawidłowa, zdecydowanie powinieneś zgłosić się do serwisanta, który sprawdzi, co jest źródłem problemu. Jednym z objawów awarii może być to, że pompa ciepła włącza się zbyt często. Prawidłowo powinna uruchamiać się dwa do trzech razy na godzinę. Warto wspomnieć, że to następuje automatycznie. Jeśli jednak nie zauważysz spadku efektywności ogrzewania, wystarczy, jeśli przegląd wykonasz raz do roku, co może mieć wpływ na gwarancję daną przez producenta urządzenia.