Pompy ciepła

Czy przeglądy pompy ciepła są obowiązkowe?

21 Lipiec 2023

Obowiązkowy przegląd pompy ciepła powinien odbyć się przed upływem pierwszego roku użytkowania, natomiast jeśli gwarancja zostanie wydłużona, producent może domagać się corocznego powtarzania tego procesu. Dlatego często serwis to coś, co wykonuje się regularnie, nawet jeśli nie zauważysz błędów w pracy urządzenia. Dzięki temu, że niejednokrotnie jest związane z dłuższą gwarancją, jeśli w porę zostaną wykryte nieprawidłowości, możesz oczekiwać ich naprawy w ramach zawartej umowy. Trzeba jednak pamiętać o systematyczności i ścisłym stosowaniu się do zasad, jakie determinują wszelkie roszczenia.

Jak często serwisuje się pompy ciepła?

Ważne jest to, że serwis pompy ciepła powinien zostać przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę z branży. Wykonuje się go co rok, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeśli chodzi o to, co zostanie zrobione w ramach przeglądu, jest to uwarunkowane przez założenia gwarancji i konstrukcji samego urządzenia. Głównym założeniem tego procesu jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości w pracy technologii i ewentualne ich usunięcie w jak najszybszym czasie. Dzięki temu pompa ciepła zostanie przygotowana do regulowania temperatury wewnątrz budynku w sposób efektywny i bezpieczny dla użytkownika.

Jak powinien wyglądać przegląd pompy ciepła?

Przede wszystkim, przegląd pompy ciepła powinien być przeprowadzany systematycznie i przez osobę, która zna się na danej technologii. Dlatego do domu będzie trzeba zaprosić serwisanta z autoryzowanego punktu. Dzięki przeglądowi będzie można ocenić stan gotowości urządzenia do następnego sezonu grzewczego. Serwisant sprawdzi m.in. wszelkie parametry urządzenia, oceni także przyłącza, sprawdzi, czy wszystko dział prawidłowo, sprawdzi ciśnienie, itd.

Ile kosztuje roczny serwis pompy ciepła?

Koszt przeglądu zamyka się najczęściej w kilkuset złotych rocznie. Dokładna cena jest zależna od różnych czynników, w tym ewentualnych prac naprawczych wchodzących w skład serwisu. Mowa tu o usterkach, których reperacji nie pokrywa obowiązująca gwarancja. Co jednak istotne to fakt, że dzięki profesjonalnemu podejściu do tych działań, można znacznie wydłużyć czas eksploatowania urządzenia grzewczego. Jest to ogromny atut, który poniekąd wyrównuje konieczność sfinansowania obowiązkowego przeglądu.

Czy pompę ciepła się serwisuje?

Tak, wielu producentów domaga się, by w celu przedłużenia gwarancji regularnie wykonywać przegląd lub serwis pompy ciepła. Zwykle jednak wystarcza, by proces ten przeprowadzać raz do roku. Wyjątkiem są sytuacje, w których faktycznie zauważasz błędy w funkcjonowaniu ogrzewania. Wówczas najlepiej nie czekać, a zamiast tego od razu zaprosić do domu serwisanta, który zlokalizuje i usunie usterkę. Znakiem, że konieczna jest naprawa, może być na przykład to, że pompa ciepła włącza się zbyt często. Prawidłowo powinna uruchamiać się automatycznie dwa do trzech razy na godzinę.