Panele fotowoltaiczne

Co może uszkodzić panele fotowoltaiczne?

21 Lipiec 2023

Panele fotowoltaiczne to inwestycja, po którą sięga coraz więcej inwestorów prywatnych i komercyjnych. Zwłaszcza w dobie ujawnionego kryzysu energetycznego, budowanie własnej niezależności na tym rynku ma kluczowe znaczenie. Takie rozwiązanie z jednej strony stanowi podejście ekologiczne, a z drugiej efektywne finansowo. Niekwestionowane jest znaczenie wykorzystania energii odnawialnej dla środowiska i gospodarki. Należy jednak mieć świadomość, że panele fotowoltaiczne i ich układ wymaga przeglądów, konserwacji i dbania o ich stan, celem utrzymania ich stałej efektywności. Panele fotowoltaiczne mogą zostać uszkodzone w skutek oddziaływania wielu czynników.

Najczęstsze, możliwe awarie i usterki paneli fotowoltaicznych możemy usystematyzować następująco:

 1. Pęknięcia szyby;
 2. Efekt PID;
 3. Ślimacze ścieżki;
 4. Wadliwa folia ochronna lub jej odklejenie;
 5. Hotspoty;
 6. Zabrudzenia paneli fotowoltaicznych;
 7. Przegrzewanie się złącz;
 8. Niewłaściwa instalacja i jej rozległe skutki;
 9. Zacienienie, błędy lokalizacyjne.

Krótkie omówienie najczęstszych uszkodzeń

Mogą pojawić się mikropęknięcia. Mogą być one spowodowane niską jakością samych paneli, wadliwym procesem produkcyjnym, niewłaściwym transportem czy skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Zazwyczaj mikropęknięcia nie wpływają znacząco na utratę wydajności, aczkolwiek warto zweryfikować za każdym razem, czy dostarczone panele są odpowiednio zabezpieczone, czy nie mają widocznych uszkodzeń, pęknięć czy rys.

Czym są tzw. hotspoty w panelach fotowoltaicznych? Jeden z rodzajów awarii

Jest to punktowe wypalenie ogniwa paneli, jako trwałe uszkodzenie tylnej ściany modułu. Najczęściej jest to efekt ekstremalnie wysokiej temperatury. Aby temu zapobiec warto zastosować diody tzw. „by-pass” chroniące przed występowaniem tego problemu.

Przepalenie kluczowych elementów składowych systemu

Jeśli dobierzemy niskiej jakości wtyczki czy łącza, albo tańsze zamienniki to możemy w efekcie doprowadzić do pożaru całej instalacji. Postawmy na kompatybilne i wysokiej jakości elementy składowe instalacji.

Czym jest tzw. efekt PID?

Jest to zjawisko utraty gromadzonej przez panele energii przez uziemioną ramę. Prąd zamiast do instalacji trafia wówczas do ziemi i niszczy jednocześnie ogniwa. Ponownie przypominamy – zawsze warto postawić na certyfikowane, dobre jakościowo panele, sprawdzonych producentów.

Wszelkie pęknięcia, odpryski, tzw. ślimacze ścieżki itp. paneli fotowoltaicznych – czego mogą być wynikiem?

Problem ten to zazwyczaj efekt:

 • nieprofesjonalnego montażu;
 • wadliwego serwisu;
 • niedbałego transportu;
 • słabej jakości ogniw;
 • warunków atmosferycznych, np.: śnieg, wiatr, grad, silne opady